След консултациите при президента Румен Радев лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ призова за разум и диалог с останалите политически, които да доведат до оформянето на стабилно мнозинство в парламента около първия мандат.
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
"В момента диалог няма – има разговори. Нека да призовем за разум и отговорност и чрез диалог да тръгнем да дадем своите усилия да оформим едно отговорно мнозинство в Народното събрание. Това може да се служи и около първия мандат. Да надскочим личното и партийното си его в името на обществените интереси в името на хората, така че чрез разум, отговорност и диалог за оформяне на мнозинство в Народното събрание, чийто дневен ред да съвпада с дневния ред на хората, да излъчим стабилен кабинет", призова Карадайъ
Той изтъкна, че основните теми в дневния ред на обществото са инфлацията, високите цени, несигурните работни места, а вместо да се занимават с това, политиците поставят личното или партийното его над обществения интерес. Още: Карадайъ: Засега има мнозинство между ГЕРБ и ПП-ДБ и засега ние сме и опозиция
Според Карадайъ ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ тикат страната към шести ненужни парламентарни избори като се опитват да прехвърлят един на друг отговорността за това.
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
"Чрез разговорите първите две сили демонстрират състезание как някой от тях не е виновен за поредните нови избори, но не и усилия за излизане от политическата ситуация. Хем преговарят, хем се опитват да прехвърлят един на друг, кой е виновен за поредните нови ненужни парламентарни избори. С това, което наблюдаваме последните 20 дни – тикат страната към поредните ненужни предсрочни избори. Това може да се избегне чрез диалог, разум и компромис", посочи той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог