Парламентът продължи при закрити врата изслушването на служебния министър-председател и служебен министър на външните работи Димитър Главчев, служебния министър на отбраната Атанас Запрянов и служебния заместник-министър на външните работи Невяна Митева относно позицията на България за предстоящата Среща на върха на НАТО във Вашингтон.
Още: Двама се бият за шеф на КЕВР, един е кандидатът за НЗОК
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
Решението бе взето въпреки уверения на Главчев, че българската позиция преди срещата на 9-11 юли, не се разминава с тази преди срещите във Вилнюс (2023 г.) и Мадрид (2022 г.) и че "не може да става дума" за изпращане на български войски в Украйна, от каквото изрази опасение бившият лидер на БСП Корнелия Нинова.
Аргументът на Йорданов беше, че засекретените документи в деловодството имало "неща, за които няма санкция от Народното събрание", а те пораждали "сериозни съмнения за отказ от национален суверенитет". Още: Правят военен коридор от Италия до България, за да минава техниката по-бързо
Първо предложението му за закрито заседание беше отхвърлено, като за него гласуваха 96 народни представители, 28 бяха против и 52 се въздържаха.
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
Срещата на ниво държавни и правителствени ръководители на НАТО ще се проведе в периода 9-11 юли във Вашингтон, когато ще бъде отбелязана и 75-тата годишнина от създаването на Алианса. Основните теми от дневния ред на срещата са свързани с подкрепата за Украйна, укрепването на възпиращия и отбранителния потенциал на Алианса и задълбочаване на партньорствата на НАТО с Австралия, Нова Зеландия и Япония и Република Корея, както и партньорите от Южното направление.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
Миналата седмица президентът Румен Радев отказа да пътува за Вашингтон заради несъгласие с "някои от рамковите позиции" на България и по-конкретно тези, свързани с войната в Украйна. Още: Радев пак плаши: Сблъсък НАТО - Москва ще е сблъсък на ядрени оръжия
"Сред най-важните решения от срещата на върха ще бъде създаването на стабилен механизъм за координиране на военната помощ и обучението на украинските военни сили. Това решение категорично не въвлича НАТО и България като страна във войната, а води до устойчиво подпомагане на Украйна в изконното ѝ право на самозащита", обясни пред депутатите днес (4 юли) служебният премиер.