Парламентът продължи при закрити врата изслушването на служебния министър-председател и служебен министър на външните работи Димитър Главчев, служебния министър на отбраната Атанас Запрянов и служебния заместник-министър на външните работи Невяна Митева относно позицията на България за предстоящата Среща на върха на НАТО във Вашингтон.
Решението бе взето въпреки уверения на Главчев, че българската позиция преди срещата на 9-11 юли, не се разминава с тази преди срещите във Вилнюс (2023 г.) и Мадрид (2022 г.) и че "не може да става дума" за изпращане на български войски в Украйна, от каквото изрази опасение бившият лидер на БСП Корнелия Нинова.
Аргументът на Йорданов беше, че засекретените документи в деловодството имало "неща, за които няма санкция от Народното събрание", а те пораждали "сериозни съмнения за отказ от национален суверенитет". Още: Правят военен коридор от Италия до България, за да минава техниката по-бързо
Първо предложението му за закрито заседание беше отхвърлено, като за него гласуваха 96 народни представители, 28 бяха против и 52 се въздържаха.
Срещата на ниво държавни и правителствени ръководители на НАТО ще се проведе в периода 9-11 юли във Вашингтон, когато ще бъде отбелязана и 75-тата годишнина от създаването на Алианса. Основните теми от дневния ред на срещата са свързани с подкрепата за Украйна, укрепването на възпиращия и отбранителния потенциал на Алианса и задълбочаване на партньорствата на НАТО с Австралия, Нова Зеландия и Япония и Република Корея, както и партньорите от Южното направление.
Миналата седмица президентът Румен Радев отказа да пътува за Вашингтон заради несъгласие с "някои от рамковите позиции" на България и по-конкретно тези, свързани с войната в Украйна. Още: Радев пак плаши: Сблъсък НАТО - Москва ще е сблъсък на ядрени оръжия
"Сред най-важните решения от срещата на върха ще бъде създаването на стабилен механизъм за координиране на военната помощ и обучението на украинските военни сили. Това решение категорично не въвлича НАТО и България като страна във войната, а води до устойчиво подпомагане на Украйна в изконното ѝ право на самозащита", обясни пред депутатите днес (4 юли) служебният премиер.