Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите отхвърлиха предложения от БСП Закон за възрастните хора

02 май 2018, 10:45 часа • 2348 прочитания

Депутатите отхвърлиха предложения от БСП Закон за възрастните хора. "За" гласуваха 77 народни представители, "против" - 4 и "въздържали се" - 104.

По време на дебатите по първо четене на Закона народният представител от ПГ на ГЕРБ Румен Генов заяви, че Законът за възрастните хора на БСП не решава абсолютно нищо и според него не може да се създава закон, който създава условия за профилактика и то само на една определена група - тази над 60 години. "Не мога да схвана каква точно е разликата в специфичните потребности на един човек, който е малко преди 60 години и на един, който е над 60 години. За мен такава разлика няма", каза той.

"От БСП се опитват да внушат, че като ГЕРБ отказват да подкрепят този законопроект, те не се интересуват от проблемите на възрастните хора", допълни Генов.

От опозицията обвиниха управляващите от ГЕРБ, че нехаят за възрастните хора у нас: "Хайде да си зададем въпроса всички заедно в тази зала – държава, която се грижи за своите възрастни хора, ли сме? Проявяваме ли към тях нужното уважение? Дължим им го, тъй като те са дали младините си в полза на държавата и сега тя трябва да им се отплати, като им осигури спокойни старини. Тук не става въпрос само за материалното състояние. То е ясно, че с един закон не може да се уреди това. Става въпрос за подкрепа на тези хора", коментира депутатът от БСП Георги Гьоков.

Припомняме, че Законопроектът предвиждаше изработване на Национална стратегия за пълноценен и активен живот, в която да са определени основните принципи на политиката в подкрепа на възрастните хора. Левицата предлага разработването на програми в сферата на социалното включване, здравеопазването и образованието; грижа за възрастни хора в приемно семейство; постигане на равни възможности на възрастните хора в обществения живот. Законопроектът включва създаването на Фонд "Подкрепа на възрастните хора" към министъра на труда и социалната политика.

Законопроектът е разгледан и отхвърлен от 4 парламентарни комисии. Отрицателни са становищата и на Министерството на финансите, Министерството на труда и социалната политика и на Агенцията за социални подпомагане.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес