"АКФ, с цялото ми уважение, това не е разследване! Това са внушения и манипулации. Поръчка е!". Това гласи първият коментар на депутата от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев, след като Антикорупционният фонд публикува на 27 юли разследването "Пелетигейт".
Още: Вигенин ще се кандидатира за председател на БСП на предстоящия конгрес
Още: Правната комисия обедини предложенията за спиране на избора на Сарафов
"Знам и името на поръчителите! Целта - да ми затворят устата, но няма да стане!", заяви Добрев във Facebook.
"Стоя зад всяка своя позиция, която съм защитавал в комисията по енергетиката! Само един детайл като за начало, ако имах частен интерес, щях да искам централите да работят на дървесен чипс, а не на въглища. Но за това се иска акъл, който авторите или нямат, или не се връзва с поръчката. Останалите детайли ще изяснят адвокатите ми! И не, не е “пелетигейт” , “поръчкагейт” е!", твърди председателят на енергийната комисия в няколко парламента.
Още: Димитър Главчев увери Христо Мутафчиев, че ще бъдат направени всички плащания към театрите
Още: Кирил Петков: Недопустимо е правосъдието и бюджетът да бъдат заложници на игрите на ГЕРБ (ВИДЕО)
В какво АКФ уличава Добрев?
Фирма, собственост на родителите на депутата от ГЕРБ, е получавала значителни суми за вероятно фиктивни доставки на дървесина на "ТЕЦ Марица 3", свързвана с Христо Ковачки, твърди АКФ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "ИТН и БСП за мен са изгорели”: Татяна Дончева с детайли около преговорите за кабинет (ВИДЕО)
Още: На първо четене депутатите спряха регистрацията на старостилната църква (ВИДЕО)
Разследването цитира резултатите от проверка на ТЕЦ-а, извършена от Регионална дирекция по горите – Кърджали (РДГ) през декември 2022. Според доклада за проверката, цитиран от АКФ, администрацията на "ТЕЦ Марица 3" е предоставила на проверяващите 8 фактури за доставка на дървесен чипс от фирма "Визьор" ООД, средно по около 3000 тона месечно, на цена от 95 лева на тон. Превозни билети за чипса не са представени, а на територията на ТЕЦ-а не е констатирано наличие на дървесина.
Твърди се, че родителите на Добрев получавали около 3 млн. лв. на година от ТЕЦ-а по тази схема. Също така Антикорупционният фонд прави връзка със случая и позициите на депутата от ГЕРБ за запазване на въглищните централи у нас до 2038 г.
ОЩЕ: Въглищните централи може да работят до 2038 г., НС възложи промени в Плана за възстановяване
Още: Сарафов пита Киселова какво става с имунитетите на Ибрямов и Бориславова
Още: Темата със старостилната църква влезе и в парламента (ВИДЕО)
Заради съмнения за наличие на конфликт на интереси на Добрев, предполагаеми корупционни престъпления и нарушения във връзка с екологичното законодателство Антикорупционният фонд изпраща сигнали до КПКОНПИ, прокуратурата и министъра на околната среда и водите.