Приемственост и надграждане, посредничество, Кодекс за омбудсмана, правата на децата, затваряне на интернатите и балканска свързаност са само част от идеите на шестимата кандидати за обществен защитник. Кандидатите за омбудсман Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова бяха изслушани в парламентарната комисия за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество в парламента. Омбудсманът се избира от Народното събрание за срок 5 години и може да бъде преизбиран на същата длъжност само за още един мандат. Изборът на обещствен защитник се налага, тъй като постът е овакантен от известно време.
Междувременно след промените в Конституцията фигурата на омбудсмана е в "домовата книга", откъдето президентът може да избира служебен министър-председател.
Кой за какво се бори?
"Кандидатирам се за поста, защото защитата на правата на гражданите е поприще, което не е ново за мен. Притежавам силата, опита, експертизата да оглавя този важен обществен орган", каза Антон Станков. Неговите приоритети в работата ще бъдат подкрепа на гражданите при упражняване на техните права ,насърчаване на равните възможности, осъществяване на достъп до правосъдие, регионално сътрудничество и други. Той ще инициира създаването на кодекс за омбудсмана и засилване на балканската мрежа на омбудсманите, както и ще работи активно в европейската мрежа. ОЩЕ: Антон Станков: Не си търся работа, искам да съм полезен като омбудсман
За приемственост и надграждане на инициативите на предишните омбудмани заговори Велислава Делчева, предложена от депутати от ГЕРБ. Тя обеща да застъпи за нов Закона за колекторски фирми и Закон за ВиК, а широкият кръг от проблеми с икономически и социални права на гражданите си остават водещ приоритет за нея.
"Опитът ми досега показва, че проблемът на правата на хората от уязвими групи е особено важен. На пъро място жалбиет и сигналите, които подават не са много, но тази тяхна уязвимост предполага точно техните права да бъдат най-много нарушавани", заяви Делчева. Тя има три основни приориета в тази насока, като правата на детето, възрастните хора, правата на жертвите на домашно насилие.
"Искам да помоля да не се дискриминираме нито по пол, нито по професия", призова Джема Грозданова. Това се наложи, тъй като представителят на организацията, която я номинира, изтъкна, че омбудсманът трябва да е жена. Като акценти тя открои правата на децата, детското правосъдие и борбата с насилието над жени. "Възпитателните училища и интернати да бъдат затворени и да се създадат центрове за възпитателен надзор", заяви Грозданова. ОЩЕ: Започва битката за омбудсман: Кой ще ни защитава?
Снимка: Джема Грозданова
Един от основните й приоритиети е здравеопазването и по-конкретно промяната в работата на държавните психиатрични болници, проблемът с дефицита на лекарства и системата за ТЕЛК и НЕЛК и така наречените биомаркери. Тя засегна още теми като детската болница и качеството на въздуха.
"Мисля си, че днес е един хубав ден за институцията на омбудсмана", започна своето представяне Димитър Маргаритов - Йотов. Според него всеки от кандидатите има своя опит в една или друга област. Той заяви, че ще е спокоен, какъвто и да е резултатът.
"Позицията ми на ръководител на контролен орган ми е дал погледът, подхода и начина на мислене, които са твърде сходни и необходими с онова, което законовите правомощия на одмубсмана предвиждат и задължават този, който ще ги упражнява", добави още Маргаритов - Йотов.
Снимка: КЗП
Приоритетно за него е ролята на омбудсмана на като посредник, защитата на децата със специални потребности, потребителските права и други.
Мария Матева има визия да стимулира справедливост, прозрачност и отчетност в предоставянето на обществените услуги, а ценностите й независимост, фокус върху правата на хората, уважение и почтеност. "Моите цели като омбудсман ще бъдат осигуряване справедливост на гражданите в отношенията в публичния сектор и подобряване на дейността на публичната администрация. Превръщането на институицята на омбудсмана в мост", заяви още Матева.
"Целият ми професионален опит като адвокат, депутат, омбудсман и граждански активист е свъразана със защитата на права", започна Мая Манолова.Тя подчерта, че е била омбусман на терен и е направила институцията значима, превърнала я е от последната врата до активен, силен, независим защитник на права, който освен да огласява проблеми се бори за постигане на решение.
Сега целта й е да вдигне институцията на крака след дългото овакантяване на длъжността и така, че не хората да ходят при омбудсмана, а той да ходи при тях. Сред нейните приоритети е също и защитата на потребителите. ОЩЕ: Ако стане омбудсман: Мая Манолова няма желание да е служебен премиер