"Аз съм твърдо против решението за броене на разписките от машините за гласуване. Това е риск за изборния процес". Това каза пред БНР Цветозар Томов, заместник-председател на ЦИК и говорител на комисията.
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
Той уточни, че не е присъствал на заседанието, когато е гласувано да бъде вписана тази процедура в методическите указания за машинното гласуване на изборите на 14 ноември. Томов заяви, че би призовал колегите си в ЦИК да отменят това решение.
По думите му това решение може да създаде много проблеми на секционните избирателни комисии в деня на изборите при броенето на гласовете - обърквания, грешки.
"Всички досегашни контролни проверки на разписките от машинното гласуване не са дали индикация за зловреден софтуер или грешки при машинното броене. Грешките, които са отчитани, са човешки".
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
Той подчерта, че тази процедура обезсмисля машинното гласуване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
"Главното му предимство е да имаме отчетен резултат без човешка намеса, която винаги е по-ненадеждна и в много случаи е манипулативна. Получава се абсурд - хвърляме пари да въведем машинен вот, а се връщаме към технология на проверка на резултат с ръчно броене. Това е все едно да си купите автомобил и да го бутате, вместо да го включите да се движи с двигателя, който има", категоричен бе Цветозар Томов.
Томов беше категоричен, че приоритетен ще е резултатът, който дава машината след края на изборния ден. Машинният протокол е официалният документ - това е записано в Изборния кодекс.
"Досега грешка в машинното отчитане на резултатите не сме засичали. Ако има грешки, те ще са при ръчното броене на разписките", посочи той.
Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка
Още: Божидар Божанов с подробности за преговорите за правителство с ГЕРБ
Според него основният аргумент за броене на контролните разписки може да бъде свързан единствено с евентуално опасение от внедряване на зловреден софтуер в машините и в резултат на това да е компрометирано отчитането на резултатите.
"Проверката на една такава хипотеза обаче изобщо не изисква да се броят всички разписки от всички избирателни секции, което е огромно натоварване на комисиите. Достатъчно е да се направи една извадка за контролна проверка".
Към момента Централната избирателна комисия е обявила разкриване на 753 секции за гласуване зад граница за изборите на 14 ноември, 208 ще са секциите с по две машини в чужбина.
Още: Цветозар Томов: Избори две в едно ще се организират по-добре