С Националния инвестиционен план за водоснабдяване и канализация необходимите средства за отрасъла са между 12 и 14 млрд. лв. Тези средства поетапно са залагани в бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и нашата убеденост е, че това трябва да продължи, за да може да гарантираме нормално водоснабдяване на всички български граждани. Това каза служебният министър Виолета Коритарова в рамките на изслушване в парламента за проблемите с безводието в страната и мерките, предприети от правителството за преодоляване на водната криза в краткосрочен и дългосрочен план.
ОЩЕ: Парламентът създаде и комисия за разследване на проблемите с безводието
Вносители на искането за изслушване са Костадин Костадинов и група народни представители от "Възраждане". В него участват служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, както и ресорни министри и заместник-министри.
Как ще се справи държавата в водната криза?
Като възможност за справяне с водната криза Коритарова посочи Плана за възстановяване и устойчивост и Приложение 3 към Закона за държавния бюджет - инвестиционната програма за общински проекти, напомни министърът.
Тя съобщи, че продължава сключването на споразумения с кметовете на общините за финансиране на проекти за строителство, ремонт и реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи, публична общинска собственост.
ОЩЕ: Отменят водния режим в Плевен
„От близо 2900 проекта за 265 общини в програма за 2024 г. 258 общини са се възползвали от възможностите й и ще получат 800 млн. лв. за реконструкция на ВиК мрежата“, съобщи Коритарова.
По последни данни на НСИ, публикувани през август, през 2022 г. 2,78% от населението в страната е било на режим на водоснабдяване поради недостиг на вода, предимно сезонен. Най-засегнати са били областите Ловеч, Търговище, Благоевград и Перник.
През август в изпълнение на разпоредените от служебния министър-председател Димитър Главчев спешни мерки за справяне с безводието в страната, в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) се състоя среща между служебните ресорни по темата министри, като тогава бе отчетено, че сред основните причини за недостига на питейна вода е сериозното засушаване и повишаването на температурите.
ОЩЕ: И Севлиево на воден режим
Като друга причина за безводието бяха посочени загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи в определени населени места, както и загубите за напояване по амортизираните напоителни системи. Създадена бе и работна група с експерти от всички ресорни министерства,, която да набележи краткосрочни и дългосрочни мерки като част от национална политика за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури.