Атанас Славов: Несъгласие за конституционните промени ще се отрази на стабилността на правителството

28 ноември 2023, 19:51 часа • 765 | прочитания

"Оптимист съм, че в рамките на следващия месец - месец и половина ще приключи процесът за промени в Конституцията. След това следващите 2-3 месеца ще са посветени на промените в Закона за съдебната власт и след това до лятото да можем да направим изборите за нов Висш съдебен съвет, Прокурорски съвет и нов главен прокурор. Промените в Конституцията - това е една от темите, които са довели до формата на партньорско управление. Ако няма съгласие за тях и не се събере необходимата подкрепа, това ще има пряко отражение върху стабилността на правителството. Това каза пред БНТ министърът на правосъдието Атанас Славов.

Още: Вигенин и Пенкова обединиха изпълнителна, местна и законодателна власт в подкрепа на децата с аутизъм (СНИМКИ)

Още: Петков: Няма да имаме шанс за по-честен кмет от Васил. Представете си кмет да е Ваня Григорова или Антон Хекимян

Още: Правосъдният министър: Следващият месец ще е решаващ за конституционните промени

Той поясни, че между гласуванията ще бъдат нанесени корекции на внесените текстове. "Част от критиките ще бъдат взети предвид, както и по отношение на разделянето на Висшия съдебен съвет. Убеден съм, че така предложените текстове са в правомощията на Обикновено народно събрание и могат да бъдат извършени", допълни Атанас Славов.

Служебно правителство - само след консултации с партиите в парламента

Служебното правителство да се назначава след задължителна консултация с партиите в Народното събрание, а за служебни министри да се назначават хора, заемали или заемащи висша публична длъжност, пък би предложил министърът на правосъдието Атанас Славов в дискусията за предстоящите промени в Конституцията.

Още: Изготвихме 10 нормативни акта: Георги Георгиев с отчет за 100 дни на поста

Още: „Трудно ще му бъде простено, че повдигна темата с пловдивските полицаи“: Радев застана зад Демерджиев

“В началото на проекта за изменение на Конституцията ние предложихме правителствата в оставка да изпълняват функциите на служебни правителства, както е в повечето парламентарни държави. Впоследствие бе избран друг подход. Бих предложил да има задължителна консултация с парламентарните групи преди формиране на служебно правителство и президентът да има задължението да избира между лица, които са заемали или заемат висши публични длъжности в съответната институция и в съответния ресор. Така ще е ясно, че целта на служебното правителство ще е да осигури приемственост, а не да променя геополитическата ориентация на страната и да сключва дългосрочни договори”, заяви Славов.

В парламентарната комисия по конституционни въпроси продължават интензивните дискусии и по конкретни текстове от проекта за промяна на Конституцията. Славов изрази очакване процесът по изменение на основния закон да приключи до края на годината или най-късно в средата на януари.

Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)

Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ

“Оптимист съм, че в рамките на следващия месец и половина ще видим приключил процеса за конституционна реформа”, заяви Славов и напомни, че тъкмо промените в Конституцията са били сред основните мотиви за създаването на настоящия управленски формат. Министърът изрази надежда, че обществото и политическото лидерство в парламента са узрели, за да не се повтори сценарият от 2015 година, когато правосъдната реформа на Христо Иванов беше бламирана. 

Съдиите да са независими

По думите му целите на конституционната реформа са независим съд, отчетна и независима прокуратура и ефективно правосъдие - наказателните производства.

Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка

Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник

Още: Славов е против възможността със закон да се дават правомощия и функции на главния прокурор

"Прокуратурата да не извършва административни проверки, свързани с цените на яйцата, елхите и шараните, а да се фокусира върху наказателното правосъдие. Съдиите да са независими и да няма съмнения за политическо влияние, да работят ефективно. Затова предлагаме във ВСС да има 8 квоти избрани от съдии и само 5 да са парламентарни. Целта е ясна - политическото задкулисно влияние да бъде елиминирано, да се носи ясна отговорност. Г-н Сарафов показва, че може да действа институционално, виждам рационални действия", каза още Атанас Славов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес