Факт е, че има разцепление. Засега са само симптоми, истинското разцепление ще си проличи след няколко месеца. Това заяви червеният депутат Антон Кутев в коментар защо цели 27 депутати от БСП подкрепиха кандидатурата на Сотир Цацаров за председател на КПКОНПИ.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Кутев подчерта, че Корнелия Нинова не пожелала да задържи единството в парламентарната група на БСП, може би защото и не може. "Сигналът към Корнелия Нинова е, че тя си изпусна групата и това ще ѝ коства много неща", категоричен беше народният представител пред bTV. Той вярва, че всичко тръгва от начина на работа на ръководството и че трябва да се търси друг вариант извън Корнелия Нинова като председател. "Трябва ни нова енергия – млад човек, който да бъде подкрепен от всички в партията", вярва Кутев.
Депутатът смята, че гласувалите „за” Цацаров да стане председател на КПКОНПИ (Антикорупционната комисия) не са гласували само от страх.
Ако трябва да сме точни, на заседанието на ПГ взехме решение, че сме против Цацаров, но който иска, да гласува по съвест, подчерта Кутев пред bTV. Той гласува против Цацаров и обясни, че не е видял Цацаров като главен прокурор да се бори ефективно с корупцията и не вижда как ще го направи начело на КПКОНПИ, с де факто по-малки правомощия и възможности. "Това, че си добър шофьор, не значи, че караш колата в правилната посока", каза Кутев по адрес на Цацаров, който счита за много добър професионалист и юрист, но не счита, че той върви в желаната посока. "Ако почне по-малко да балансира, повече да си върши работата, ще е по-добър", заяви депутатът за Цацаров.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Че е въздействано върху парламента за гласуването е безспорно, смята още Кутев, но не знаел дали върху негови колеги в БСП имало въздействие. Той предупреди, че в България вече има много влиятелни и богати хора, които вече успяват да въздействат на парламента и това минавало през фигурата на Сотир Цацаров "като безспорен капацитет като юрист". Червеният депутат първоначално не говори с имена – само, че въпросните хора вече имали силно медийно влияние, но все пак посочи Делян Пеевски като "най-много набил се в очите", обаче имало всъщност десетина като него.
Ето и кои червени депутати гласуваха "за" Цацаров: бившият икономически министър от кабинета "Орешарски" Драгомир Стойнев, считан за "човека на Пеевски" при социалистите, председателя на икономическата комисия Петър Кънев, журналиста Тома Томов и параолимпиеца Михаил Христов, Богдан Боцев, Васил Антонов, Георги Стоилов, Георги Йорданов, Георги Вергиев, Георги Търновалийски, Димитър Георгиев, Добрин Данев, Иван Иванов, Иван Ибришимов, Любомир Бонев, Манол Генов, Мартин Обрешков, Николай Тишев, Николай Пенев, Николай Бошкилов, Радослав Стойчев, Светла Бъчварова, Смиляна Нитова-Кръстева, Теодора Халачева, Тодор Байчев, Цветан Топчиев, Чавдар Велинов.