Работа без трудов договор или с осигуровки върху част от сумата, докато останалото се взема на черно- познато ли ви е? По такъв начин работи 21% от българската икономика, а неоформеното законово трудово-правно отношение лишава и от защита при трудови злополуки и други случаи.
Тези изводи изнесоха в Пловдив националният секретар на КНСБ Тодор Капитанов, Даниела Алексиева, КНСБ, местният лидер Боян Бойкинов, а информация за сигнали за трудови нарушения съобщи Атанас Черняев, директор на Инспекцията по труда в Пловдив.
"Сивото убива" са нарекли от КНСБ кампанията си, която, освен разяснителна част, има и чисто практична новост- приложението VOX КНСБ, което може да се свали лесно и чрез което могат да се подават сигнали за нарушения на фирми спрямо персонала.
Сивото убива не веднага. Условията на живот принуждават хората да приемат компромисни варианти, за да не загубят работата си, оттам средствата за препитание. Друг мотив те да се съгласяват на по- ниски осигуровки - върху минимална заплата, е фактът, че много от тях дължат кредити и се стремят да запазят все пак някакви доходи при евентуално запориране. Това вече е двойният капан, който оформя житейската рамка на мнозина, но сивото започва наистина да убива на по- късна възраст, когато дойде време за пенсиониране и се окаже, че човекът или няма трудов стаж, или е с много нисък осигурителен праг. От КНСБ са изчислили, че ако един човек в Пловдивска област, където средната работна заплата е 1093 лева, е работил без трудов договор, от болнични той ще загуби 3467 лв за десет години, от обезщетения за безработица би изгубил 3418, от майчинство за 280 дни- сума над 6 800 лв. Ако приемем, че през целия си стаж е бил осигуряван на минимална заплата, а е получавал реално 1093 лева, за 22 години един пенсионер ще загуби над 73 000 лв.
Впечатление прави, че по средна работа заплата Пловдив се нарежда на седмо място в страната, като непрекъснато отстъпва позиции въпреки индустриалния бум около града.