Регионалната здравна инспекция в Плевен обяви днес грипна епидемия за цялата област. От утре, 31 януари, до 7 февруари включително учениците няма да посещават учебни занятия. Останалите противоепидемични мерки ще се провеждат до нормализиране на обстановката, съобщиха от здравната инспекция.
Още: Плевен се преклони пред личността и делото на Апостола на Свободата
Още: Община Плевен ще изгради нов Дом за възрастни хора в Бохот
„От началото на тази седмица до 29 януари регистрираните случаи на грип и ОРЗ в областния град са 222,62 случая на 10 000 души от населението. Прогнозите са, че до утре заболеваемостта ще достигне епидемични стойности“, съобщи д-р Валентин Цанков, директор „Надзор на заразните болести“ в РЗИ Плевен.
Най-голяма е заболеваемостта във възрастовата група от 5 до 14 г. - 957,19 на 10 000. Следва групата на най-малките – от 0 до 4 г. - заболеваемостта при тях е 569,31 случая на 10 000. Във възрастовата група на 65 г. тя е 52,16 на 10 000.
От изпратените проби за изследване една е била положителна за т.нар. свински грип и една – за H3N2.
Още: Партньорство на Плевен дава възможност на ученици да придобият кулинарни умения
Още: Изложение на българските университети и колежи отваря врати за трети път в Плевен
Във всичките 11 общини на Плевенска област през последните дни заболеваемостта от грип е била в предепидемично и епидемично ниво. Най-много заболели има в община Пордим и община Никопол. По-малко са в община Долна Митрополия и в община Искър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ученици в Плевен мериха сили в състезание „Лъвски скок“
Още: Институтът по лозарство и винарство в Плевен празнува с приятели Трифон Зарезан
„Според нас тази година епидемията има ниско ниво на интензивност – процесът не нараства рязко. Прогнозата ни е, че тя ще бъде краткосрочна“, поясни д-р Цанков.
„При повишена заболеваемост от грип най-важни са личните предпазни мерки. Тази инфекция се предава по въздушно-капков път и е изключително сериозна. За това трябва максимално да се избягват контактите, които могат да се отложат в този период. Носенето на медицинска маска за някой може да е препоръчително, но за хората с хронични заболявания, които не са се имунизирали, е задължително. Грипът за няколко часа сваля на легло и е с много тежки симптоми. В такива случаи не е желателно да се ходи на личен лекар или в Спешна помощ, защото така ще заразите други хора. Самолечението не се препоръчва. Най-добре е да повикате личния си лекар на домашно посещение или да се обадите на Спешна помощ. Лечението трябва да е в домашни условия. Ръцете трябва да се мият редовно. Помещенията да се проветряват“, препоръчва д-р Ирина Джикова.