Любка Александрова е кмет на община Левски от 2011 г. Възпитаник е на СОУ "Крум Попов". Юрист по професия. До стъпването си в длъжност като кмет е била адвокат. Има собствена кантора. Била е година и половина председател на Общинския съвет в Левски.
Още: Съдия Атанаска Дишева: Чувствам се като в капан във ВСС (ВИДЕО)
Още: ЕС пред опасност от разпад, ако не отговори разумно на Тръмп: Прогноза на Кузман Илиев (ВИДЕО)
Г-жо Александрова, в последния работен ден от 2017 година подписахте договор с Държавен фонд "Земеделие" за нова инвестиция в град Левски - за какво става въпрос?
Проектът е за ремонт и реконструкция чрез въвеждане на енергийни мерки в гимназията на град Левски - това е Средното училище "Крум Попов". Освен енергийни мерки по сградата, предмет на договора са и четири спортни площадки в двора. Те ще отговарят на всички европейски изисквания.
Освен саниране, какво друго се предвижда?
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Енергийните мерки включват подмяна на дограма, изолация, отоплителна система, осветление. Всичко това е на стойност 1,7 млн. лева.
Имате ли и други проекти по Програмата за развитие на селските райони?
Имаме договор за улици пак по селските мерки - за седем улици в града. Подписахме договора преди 2 месеца. Един милион евро е лимитът, за който можехме да кандидатстваме. Общо взето ни е одобрен максимумът от средствата.
А за пътища и водопроводи?
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Ние за водопроводи нямахме възможност да подаваме проекти, защото нямахме ВиК-асоциация. Но сме кандидатствали пред ПУДООС и се надявам да успеем. Градът ни има нужда от нови водопроводи. А по друг начин няма как да подменя ВиК-системата.
Приехте днешния договор като подарък за Новата година?
Абсолютно. Но това е един много сериозно заработен подарък. Не сме били просто послушни. Много дълго време работихме. Даже направихме сериозна реформа в предварителната заявка на проекта, защото след като ни удари градушката, ремонтирахме покрива на училището, а той беше включен в подадения проект. Наложи се впоследствие да подменяме дейности. Радвам се, че успяхме да свършим предварителната работа в сроковете и по начин, по който да стигнем сега до договор и да очакваме напролет да правим ремонти. Целта е следващата есен учениците да влязат в изцяло реновирана сграда. Това би било идеалният вариант.
Дали успяхте да изпълните важни инфраструктурни обекти, имайки предвид, че Програмата за развитие на селските райони закъсня доста?
Всяко зло за добро – така стана при нас. След като ни удари градушката, тя помля покривите на всички сгради - и частни, и публични. Кандидатствахме пред Междуведомствената комисия за защита при бедствия и аварии веднага. Направихме покривите на четири училища, защото бяха в състояние, при което не можеха да започнат учебната година. Свършихме наистина огромна работа за отрицателно време. И се радвам, че срещнахме разбирането на институциите, защото без държавата - без разбирането на МВР и Комисията при бедствия и аварии, нямаше да се справим. Не знам как щяхме да стартираме учебната година. Не беше достатъчно само да имаме желание и готови проекти. Нужна беше подкрепа на момента. И се радвам, че успяхме. Сега и директорите, и учебните колективи са спокойни.
Това ли беше най-голямото предизвикателство за годината?
Да, защото много неочаквано ни се случи. А всъщност ремонтите не бяха никак малки. Ние направихме абсолютно нови покриви на едни много големи сгради.
Надолу по сградите имаше ли щети?
Счупени стъкла основно. Точно това училище - "Крум Попов" беше неизползваемо. Целият втори етаж нямаше как да се използва, ако не беше подменен покривът. А тази подмяна на покрива беше за около 500 000 лв. Имайте предвид, че това са декари повърхност. И се справихме, Слава Богу, естествено с помощна на институциите, които отпуснаха средства. Та това беше ни най-голямото предизвикателство за годината, защото градушката падна в началото на юли. Ние в началото на август започнахме ремонтите. На 15 септември трябваше да се отворят училищата. Това са ремонти, за които са необходими месеци. И добре, че имахме този проект всъщност. И сега заменихме покрива с тези четири спортни площадки. Имаме положително надграждане.
Иначе, през годината си изпълнихме капиталовата програма. Спечелихме още един проект в началото на миналата година за ремонт на общинска пътна мрежа по трансгранично сътрудничество с румънската община Турну Мъгуреле, която е водещ партньор. Още от февруари 2018 г. ще започнат при нас строителните дейности. Надявам се на един много богат и силен строителен сезон догодина.
За колко километра път става въпрос?
Това е общинска отсечка, която свързва общините Пордим и Левски, около 10-ина километра. Тя е изцяло в частта, разположена на територията на гр. Левски. От границата на община Пордим до първокласния път София-Русе, в чертите на село Обнова. Около 5 млн. лв. е обектът след като минаха поръчките. Изпълнителят за обекта е избран. Така че това тригодишно усилие и партньорство доведоха до успех. Имаше много работа през подготовката на проектите, кандидатстването и одобрението, после сключване на договори с МРРБ. Но се радвам, че когато се работи, има резултати. Това дава криле, както се казва. Мотивира те да работиш.
Като цяло как определяте 2017-та година?
Като цяло финансово стабилна година. По-скоро положителна, въпреки че липсваха големите средства по програмите, по които може да кандидатства община Левски. Заложихме много на проектирания. Предстоят следващи кандидатствания. Очакваме да се отворят и нови възможности в началото на 2018 г. за ремонт на парка в града. Общо взето, има ли възможност за кандидатстване, гледаме да не пропускаме. Правят го всички общини. И това е начинът да подобряваме жизнената среда.
С общинския бюджет едва ли бихте могли да направите нещо съществено?
За съжаление, да. Община Левски не е богата на ресурси, които могат да ѝ носят собствени приходи. Наистина гледаме сериозно на всички възможности, които европейските мерки дават. И държавните - също, чрез които да се ремонтира по-крупна инфраструктура.
Интервю на Анита Чолакова