Остава ли доларът сигурно убежище или все повече изглежда като валута на развиваща се държава, податлива на резки колебания? Заради наложените от американския президент Доналд Тръмп най-високи мита за последния над един век, противоречията се разгарят около най-разпознаваемата валута в света. Доларът рязко падна през миналата седмица, след като Белият дом обяви строгите си мита за основните търговски партньори. Може ли обаче да се даде окончателен отговор на въпроса какво ще се случи с долара? Колумнистът на Bloomberg Шули Рен се опитва да отговори на този въпрос в материал, озаглавен "Защо да купуваме долара, ако САЩ се превръщат в икономически остров?" като подчертава, че Тръмп има изключително остарели схващания за световната икономика.
Със задълбочаването на спада на фондовия пазар и нарастването на признаците на финансов стрес, инвеститорите отново започнаха да купуват долари в търсене на безопасно убежище от риск, посочва той. Въпреки това притесненията остават. Ако Тръмп наистина възнамерява да превърне САЩ в икономика, затворена от света с високи митнически бариери, ще продължат ли други страни да държат толкова много долари?
Делът на долара в международната търговия спада
Делът на долара в международната търговия и финанси вече започна да намалява. Цифрите показват, че делът му в глобалните валутни резерви е паднал до 58% през 2024 г. в сравнение с над 70% преди две десетилетия, според Международния валутен фонд. Тази тенденция е придружена от нарастване на дела на алтернативни валути като австралийския долар и китайския юан.
Можем ли да си представим свят, в който съществува свободна търговия, но вече без САЩ? Съвременните автоматизирани системи за маркет мейкинг и управление на ликвидността позволяват на новите търговски партньори просто да обменят стоки в техните национални валути, без да се налага да използват долара като посредник.
Има и още една причина за безпокойство, пише авторът. През последните години основните купувачи на американски активи станаха не централните банки, а частните чуждестранни инвеститори. Макар това да подхранваше суперцикъла на долара, то е и рисков факторно заради по-голямата податливост на паника и бързо изтичане на капитали.
В края на миналата година чуждестранните инвеститори притежаваха около 18 трилиона долара в американски акции, което се равнява на около 60% от БВП на САЩ, спрямо по-малко от 40% преди десетилетие. Намаляването на тези инвестиции само с 5% може почти да удвои дефицита по текущата сметка, който Тръмп толкова яростно се опитва да елиминира.
Безнадеждно остарелите възгледи на Тръмп
По-рано търговските партньори на САЩ печелеха и натрупваха долари, защото Америка постоянно имаше дефицит по текущата сметка. Международните инвестиционни фондове бяха нетърпеливи да купуват активи в долари, благодарение на силния икономически растеж на САЩ и високата доходност на индекса S&P 500. Но сега всичко се променя. Тръмп откъсва страната от световната икономика и част от анализаторите вече прогнозират свиване на БВП на САЩ тази година.
За съжаление възгледите на Тръмп за световната икономика са изключително остарели. Той постоянно обвинява чужденците, че "забогатяват", като продават евтини стоки на американците.
Но пропуска факта, че САЩ са нетен износител на услуги. Финансови продукти, облачни изчисления, софтуер – всичко това се купува активно в чужбина. Нещо повече, след глобалната финансова криза чуждестранните инвеститори придобиваха американски акции, което е признание за изключителността на Съединените щати. Тръмп вижда само част от картината. Заключението на автора е, че американският президент трябва да актуализира вижданията си за икономиката. А дотогава доларът ще понесе щети.