Йеменското правителство се готви за сухопътна офанзива срещу бунтовниците хути, които са подкрепяни от Иран и контролират част от Йемен, включително столицата Сана. Това съобщи CNN на 6 април, позовавайки се на регионални дипломатически източници. Офанзивата ще се състои от настъпления от юг и изток, включително по западното крайбрежие, за да се превземе пристанище Ходейда. Това може да включва военноморска подкрепа от Саудитска Арабия и САЩ. Операция от такъв мащаб ще изисква значителна политическа координация между множество фракции срещу хутите с различни политически цели. Президентът на Йемен и министърът на информацията Муамар ал-Ерияни призоваха за единство.
Йеменското правителство се ръководи от Президентския лидерски съвет, който е съставен от осем души. Той се състои от всички основни фракции срещу хутите и е ръководен от президента Рашад ал-Алими.
Още: Конфликти Турция-Израел и Турция-Иран: Сложният триъгълник, обяснен от Мохамед Халаф (ВИДЕО)
След засилването на войната в Ивицата Газа хутите се зарекоха да обстрелват Израел и да не позволяват на свързаните с него и със западните му съюзници кораби да преминават през пролива Баб ел-Мандеб - реално той свързва Червено море с Индийския океан, през Аденския залив и Арабско море. От края на 2023 г. йеменските хути редовно атакуват военни и граждански кораби в Червено море, като обясняват, че тези действия са техен начин да покажат солидарност с палестинския народ. Щатите и ЕС пратиха свои мисии за гарантиране сигурността на корабоплаването по ключовия за световната търговия морски маршрут.
Снимка: Getty Images
Наскоро се появи информация от висш ирански военен служител, че Техеран ще изостави хутите, но на нея трябва да се гледа с голяма доза съмнение и да се вникне в детайлите: Иран обяви, че изоставя хутите, но има няколко уловки.
Готвената офанзива
Хутите се борят за контрол над Йемен срещу международно признатото правителство, което контролира територии в южната част на страната и е подкрепяно основно от Обединените арабски емирства. Въпросът, който остава без отговор, е дали силите, лоялни на това правителство, могат да се преборят с хутите. „Те вече са обучени и оборудвани“, но има съмнения относно тяхното единство, казва Майкъл Найтс от Вашингтонския институт пред CNN.
Анализаторите не очакват САЩ да разположат войски на терен, които да помагат за ръководенето на въздушните удари. Съединените щати може би ще предоставят на йеменските сили малко логистика и някои ключови боеприпаси. ОАЕ ще окажат „тиха подкрепа“, тъй като отдавна снабдяват правителството, добавя Найтс.
Ходовете на Саудитска Арабия не са толкова ясни. Рияд се опасява, че хутите ще отвърнат на удара с дронове и ракети с далечен обсег срещу саудитската инфраструктура, но през последните месеци САЩ ускориха доставките на противоракетна отбрана за големия си съюзник на Арабския полуостров.
Щатите ще трябва да кажат на Рияд: „Ще ви защитим по същия начин, по който защитихме Израел през 2024 г. от двата кръга ирански удари“, казва Найтс.
Още: Хутите се хвалят, че са свалили втори американски дрон MQ-9 за три дни (ВИДЕО)
САЩ продължават с ударите срещу хутите
От 4 април насам Централното командване на САЩ (CENTCOM) е нанесло най-малко 26 въздушни удара, насочени срещу инфраструктурата и ръководството на хутите в контролираните от тях райони на Йемен. В това число влизат команден и контролен пункт в Ходейда. Преди дни имаше поне два въздушни удара, насочени към военна база на хутите в Кахлан в провинция Садаа, а после и три атаки по подземни съоръжения във военен комплекс северно от Сана.
Снимка: Getty Images
От CENTCOM също така са нанесли най-малко девет въздушни удара в две отделни атаки, насочени към вероятни военноморски обекти на хутите на остров Камран, провинция Ходейда, на 5 и 6 април, съобщава американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW), който води статистика.
Иракските милиции вкарват САЩ в капан?
Подкрепяните от Иран иракски милиции междувременно обявиха, че са готови да се разоръжат за първи път, за да предотвратят заплахата от ескалиращ конфликт със САЩ. Това съобщиха за Reuters 10 висши командири и иракски служители. Според източниците, сред които са шестима местни командири на четири големи милиции, този ход идва след многократни предупреждения, отправени в частни разговори от американски служители към иракското правителство, откакто Доналд Тръмп пое властта през януари.
Още: "Не искаме война с Тръмп": Милициите в Ирак изоставят своя покровител Иран
Иракските милиции обаче вероятно провеждат информационна операция, за да разубедят САЩ да нанасят удари по техни обекти. Това е част от по-широка иранска информационна кампания, насочена срещу Запада, анализира ISW. Всички тези информационни усилия са съгласувани с Техеран.
Подкрепяните от Иран иракски милиции едва ли ще се откажат от десетилетната си цел да изгонят САЩ от Ирак и региона, освен ако не претърпят сериозни политически неуспехи в страната заради военните си действия. Те често извършват нападения, насочени срещу американските сили в Ирак и Сирия, като това ставаше особено често в периода октомври 2023 г. - януари 2024 г. Целта - извеждане на американските сили от двете държави.
Иракските милиции, подкрепяни от Иран, напоследък все по-често заплашват да атакуват американските сили в Ирак и Сирия, вероятно както за да възпрат американски удар срещу Иран, така и за да гарантират изтеглянето на американските сили от двете страни. Подобни заплахи са в пряко противоречие с усилията на милициите да се "разоръжат", анализират американските експерти.