Изглежда има прегрупиране на Балканите и около тях. Новите военни съюзи вече са факт след като наскоро Сърбия и Унгария подписаха споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, а Хърватия, Албания и Косово подписаха декларацията за военно сътрудничество, става ясно от публикации на македонската версия на германското издание „Дойче Веле“. Коя обаче е държавата, която е изключена от сътрудничествата в региона и дали е само една?
Опасността от нова надпревара във въоръжаването в региона със сигурност съществува, смята Наим Лео Бешири Института по европейски въпроси. Защото, както казва, „винаги може да се разчита на националистически сили, които ще излязат напред и ще изострят риториката“.
„Единственото, което ме утешава, е, че никой в региона, включително Сърбия, няма пари за подобно нещо", смята той. Според него никой в региона вече не иска да и да воюва. ОЩЕ: ЕП: ЕС трябва да присъства по-осезаемо в Западните Балкани
Снимка: Pixabay
Босна и Херцеговина засега е извън играта: Защо?
Босна и Херцеговина няма ясна роля в нито един от новите военни съюзи на Балканите. Това е така, заради вътрешните противоречия в страната.
Макар и стратегическата цел на Босна и Херцеговина е да се присъедини към НАТО, но една от съставните й части - Република Сръбска отдавна оспорва това, с което самата тя някога се е съгласила.
Въпреки че Босна и Херцеговина да е член на Партньорство за мир и има професионални въоръжени сили под държавно командване, тя де факто е парализирана.
Къде е Северна Македония?
Оказва се, че Босна и Херцеговина не е единствената страна, останала извън новите военни съюзи на Балканите. Статията на "Дойче Велеч" провокира партията на етническите албанци в Северна Македония да попита къде е Скопие в тези военни съюзи.
Очаквано - Демократичният съюз за интеграция се обяви за споразумението за военно сътрудничество между Косово, Албания и Хърватия и попита защо Северна Македония не е част от него.
Според партията на етническите албанци премиерът и министърът на отбраната се приближават до Белград, а в същото време министри от сегашното правителство присъстват на събития, организирани от руското и китайското посолства.
"Защо Северна Македония беше оставена извън военното сътрудничество със съюзниците от НАТО? Албания, Косово и Хърватия подписаха меморандум за военно и индустриално сътрудничество, което има положителен ефект върху техните икономики. Междувременно Северна Македония остана извън тази важна регионална инициатива. Забравени ли сме? Изключени? Или това правителство отказа да бъде част от процеса?", се казва в изявлението на партията", предава македонската медия "Локално". ОЩЕ: Сърбия на Милошевич е жива и отново заплашва Балканите: Депутат от Косово