Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на Елин Пелин: Като съседи на Балканите трябва контактуваме от малки

16 май 2018, 15:26 часа • 4506 прочитания

Кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов е учен. Допреди да спечели изборите за градоначалник той е доцент в Техническия университет – София, преподавател по мениджмънт на високите технологии, иновации и предприемачество, дългогодишен съветник на ректора, академичен наставник на клуб „Информационни и комуникационни технологии“.  В качеството му на кмет доц. д-р Ивайло Симеонов е избран за член на Управителния съвет на НСОРБ от Югозападен регион.

Още: Роля на критик: Цветанка Андреева обясни как, ако има правителство, то ще е зависимо от Пеевски (ВИДЕО)

Още: Как Тръмп ще накара Путин да преговаря: 2025 г. за Украйна и ЕС през погледа на Весела Чернева (ВИДЕО)

Г-н Симеонов, утре посрещате над 40 ваши колеги от Австрия, как ще мине денят им?

Посрещаме ги в Елин Пелин с цел да им покажем как една средна община се справя със съвременните предизвикателства. Те са избрали Елин Пелин като една от знаковите общини в София област и една от най-проспериращите, разбира се. Ще бъдат около 50 австрийски кмета. Гостуването им е организирано под егидата на Националното сдружение на общините и във връзка с европредседателството на България. Ще им покажа няколко дейности, свързани с обслужването на граждани. Ще видят центъра, детски градини, социален патронаж. Имаме едно предприятие „Битово-комунални дейности“, евентуално ще видят и регионалното депо за отпадъци.

Най-важният акцент в посещението им все пак и какво бихте искали те да запомнят от Елин Пелин?

Още: Валерия Велева: Радев срещу Пеевски ще е централният сблъсък на 2025 г. с последствия за ГЕРБ (ВИДЕО)

Още: В света на клетката: Големите постижения за РНК и белтъците през погледа на проф. Радостина Александрова (ВИДЕО)

Според мен две неща са основните. Едното е тази дейност, свързана с комуналната система, която развиваме и надграждаме, защото аз като станах кмет нямаше дори един автомобил, в момента имаме и мултилифт системи и челен товарач. Има много техника вече. Направихме предприятие, което асфалтира, чисти улиците, озеленява, поддържа улици и пътища през зимата. Другото, което искам да видят, е какви предпоставки сме създали за младите хора да отглеждат и възпитават децата си в Елин Пелин. Това са детски площадки, детски градини, училища, спортни съоръжения, спортна инфраструктура. Във всичко това инвестираме, защото проблемът с демографския срив е ясен. Раждаемостта е ниска. Но по-големият проблем са тези, които напускат населените места и отиват да живеят или в големите градове, или в чужбина.

Един ден ли ще бъде посещението?

Да.

То ще е част от паралелната програма на срещата на високо равнище “ЕС - Западни Балкани”, на която домакин е министър-председателят Бойко Борисов?

Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)

Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)

Точно така. В петък, когато беше най-сериозната среща в Европейския съюз, ние в Елин Пелин организирахме среща между сръбски и македонски общини за подписване на споразумение за партньорство и сътрудничество в контекста на развитие на Балканите. Сега отново е в същия контекст.

В каква степен председателството има отношение към местната власт?

Вижте, повече от 80% от услугите на гражданите се извършват в общинската администрация. Като говорим, че правовата държава е гръбнакът на обществото, ние пък обслужваме по-голямата част от обществото, по-скоро по-големия процент от неговата дейност. Мисля, че правителството много ясно си е дало сметка, че без добра и хоризонтална, и вертикална координация с местната власт, няма как да работи нормално.

Според Вас и Вашите колеги дали е удачен избраният от нашето председателство приоритет „Западни Балкани“?

Според мен е удачен. Ние сме народи с обща култура. Имаме много общи неща помежду ни – по отношение на земеделие, селско стопанство, интереси. Специално в Балканите най-важното е да създаваме контакти. И то контакти не само между възрастните, а най-вече между подрастващите, за да свикнат още от малки с културно-историческото ни наследство, с общите ни неща. И колкото по-много се опознаваме, толкова по-спокойно ще живеем на Балканите. По този начин се създават и бизнес отношения. Ние всяка година с Лесковац – нашият побратимен град в Сърбия, ще правим най-голямата скара в България. Рощилиада е най-голямата, световна скара и ще е в последната седмица на август месец. Невероятно е. Събират се десетки хиляди хора, с километрични скари отляво и отдясно. Месата са им с невероятно качество. По този начин си създаваме чисто човешки отношения. Пращаме наши фолклорни групи и деца да пеят и танцуват там. Те пращат техни деца и самодейци при нас.

Вие в Елин Пелин сякаш унагледявате представата за добросъседство на Балканите!?

Във всички случаи смятам, че сме за пример как трябва да си партнираме със съседни държави и общини. Ние се съобразяваме и с политиката на премиера, защото тя е в правилна посока. Но ние го показваме във формата на общинско ниво. И мисля, че много успешно на този етап. Това е и мнението на нашите партньори от всички балкански страни. Ние имаме много добри отношения с Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Румъния, Турция, Гърция, Русия.

Интервю на Анита Чолакова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес