"Голяма част от текстовете и клаузите на договорите, сключени с производителите на ваксини срещу COVID-19, са цензурирани. Заличени са определени клаузи, при които производителите могат да избягат от отговорност при негативни ефекти от ваксините." Това обясни в предаването Студио Actualno адвокат Милен Пенев, коментирайки публично известната информация от ЕК.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Той поясни, че все пак съществува правна възможност да се търси съдебна отговорност на производителите на ваксини срещу COVID-19 в европейската система.
"Всеки би могъл да заведе дело при неблагоприятни последици от ваксините, но съвсем друг въпрос е какви са реалните шансове то да завърши успешно. Отговорност може да се търси за странични ефекти, които не са описани в листовките на продуктите. Всички клаузи в договорите са изключително в полза на производителите на ваксини", уточни той.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
"Те предвиждат, че всички вреди и загуби на производителя, включително дължимите пари при осъждане, трябва да бъдат възстановени от държавата-членка. Има и допълнителни клаузи, според които държавата трябва да оказва пълно съдействие на производителя, включително и да бъде страна с него по съдебния процес, да му осигури, адвокати, консултанти, информация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Казано на най-прост език - ако някой пострада от ваксините, той се изправя срещу конгломерат от мощни сили. На първо място това са корпорациите-производители, на второ място - ЕК и за капак собствената държава на пострадалия човек. Всеки може да си отговори на въпроса - може ли това дело реално да бъде спечелено.
Криенето на съществени клаузи, свързани с прекратяването на договора, отговорността на производителите и спецификацията на продукта, поражда сериозни въпроси. Защо те се крият и дали това е в полза на гражданите? Аз силно се съмнявам в това", посочи адвокат Пенев.
Почти всички важни европейски документи се превеждат на различните езици, но до момента няма превод на български на въпросните договори. Интересно е каква е причината. Освен публикуването им само на английски език, там се използва много сложна правна терминология, а това са договори за милиарди.
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Възможно ли е въвеждането на задължителна ваксинация срещу COVID-19?
Съгласно действащата правна уредба, за щастие COVID ваксинацията в България е доброволна. Проблемът е, че това е на ниво общ административен акт, а именно заповед на здравния министър. От друга страна, миналата година бяха приети промени в Закона за здравето, които отвориха вратичка към въвеждането на задължителна ваксинация - поне за отделни групи от населението. Това може да се случи просто с една заповед на здравния министър. С едно малко изменение в Закона за здравето може да бъде записано, че ваксинацията срещу COVID ще бъде абсолютно доброволна и всякакви опити за вменяване на задължение са неприложими, смята юристът.
Дискриминация ли са ваксинационните сертификати?
Те вече са част от действащото право. Предложени са от ЕК и са гласувани от ЕП. За мен те са дискриминация, по простата причина, че хората се разделят на три групи - ваксинирани, прекарали болестта и такива, които не са я боледували. Най-малкото, защото възможностите за свободно придвижване не са при еднакви условия. А това основно човешко право се превръща в привилегия, обясни юристът.
Как можем да защитим правата си?
При всякакви дискриминативни мерки, човек може да подаде жалба до КЗД. Също така може да подаде и жалба до съда. Предимството на подаването на жалба до съда е, че там освен искането за премахване на акта на дискриминация, човек може да потърси и обезщетение за претърпените от него вреди. Другото, което могат да направят хората, е да се обръщат към медиите. Когато пък съпротивата е от по-големите човешки групи, толкова е по-голям шансът за успех и толкова по-малък рискът за подлагане на санкции за конкретен човек.
Интервю на Тодор Беленски
Договорите с производителите на ваксини можете да проверите и свалите от сайта на Европейската комисия тук.
При какви условия може да се търси обезщетение заради ваксина - НАУЧЕТЕ ТУК!