Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо заразата с коронавирус става толкова силна и с много заразени?

01 април 2021, 12:52 часа • 9117 прочитания

Колко са асимптоматичните случаи на коронавирус и колко допринасят за разпространението на SARS-CoV-2? Това е един от основните въпроси в световен мащаб, чийто отговор е много важен за предвиждане на вълни на зараза и евентуалното им смиряване, преди да са се разгърнали. Защото асимптоматичните случаи или случаите с много леки симптоми представляват неуловим риск от зараза.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Според специализирана статия в сп. Science, асимптоматичните случаи на COVID-19 са между 17 и 30% от заразените в даден момент, като в скорошен анализ на проучвания, в които става въпрос за диагностицирани с PCR тестове пациенти се изчислява, че точният процент е 20 на сто. За сравнение, при избухването на пандемията в Ухан и месеците след това се смяташе, че асимптоматичните случаи са между 30% и 80%!

Голям проблем обаче остава делът на пресимптоматичните случаи – т.е. тези, които заразяват, преди да проявят симптоми. При симптоматични случаи, човек става заразен 2 дни преди появата на първи симптоми, независимо колко са тежки впоследствие, и продължава да е заразен няколко дни след появата на първия симптом – до около седмица, като с всеки изминал ден степента на заразност намалява. Само че при асимптоматичните случаи* не е така – вирусният товар е равен с тези, които стават симптоматични, в самото начало, но при пика на размножаване на вируса в асимптоматичните случаи, вирусният товар става по-малък, гласи заключението на авторите на изследването. Отделно, независимо дали си асимптоматичен или симптоматичен случай, всъщност не е ясно кога спираш да заразяваш – вирусният товар намалява с всеки изминал ден, като в повечето случаи 10 дни се считат за достатъчни, но това не е панацея.

Съответно, въпросът доколко асимптоматичните случаи разпространяват заразата остава с много труден отговор. Има данни и изследвания, че асимптоматичните заразени* предават вируса с 42% по-рядко, но пък поне 65% от предаването на вируса на друг човек става преди заразеният да прояви симптоми, ако изобщо прояви. Има и проучване, че само 12,6% от заразяванията стават от хора, които вече са проявили симптоми. Но всичко това като заключения може да бъде обяснено и с данни за т.нар. "суперразпространители" като събития – например зараза на круизен кораб.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

В крайна сметка, заключението на материала е, че затова са толкова важни мерките като социална дистанция, избягване на големи струпвания на хора без маски, особено в затворени помещения, без добра вентилация.

* Съгласно статия в The Lancet, при ваксинирани срещу COVID-19 с оксфордската ваксина (на AstraZeneca), които са развили асимптоматично болестта, но само като са били заразени с британския вариант на коронавируса (B.1.1.7), е открит вирусен товар, който е по-голям, отколкото при случаи на ваксинирани, които са заразени с други варианти на вируса. Припомняме, че ваксината не пази на 100% от заразяване - ПОДРОБНОСТИ ЗА НАЙ-ГОЛЯМОТО КЛИНИЧНО ПРОУЧВАНЕ НА ВАКСИНАТА НА ASTRAZENECA ТУК!

Още: Ново изследване: Асимптоматичните с коронавирус носят по-голямо количество вируси

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес