Група учени от Калифорнийския технологичен институт са записали зловещи звуци, издавани от дюните на пустинята Мохаве.
Отчет за изследването е публикуван в научното издание Scitation. То е проведено от учени под ръководството на Мелани Хънт.
През изминалото лято изследователите посетили пустинята Мохаве и записали звуци, издавани от дюните на разсъмване. Пустинята "пеела" на много ниска честота. Или по-точно "стенела".
Записаните звуци били характеризирани от изследователите именно като стонове, звучащи зловещо и плашещо.
Учените потвърдили теорията, че звуците се ражда от едновременното движение на песъчинките. Преди се смятало, че ефектът се предизвиква от вятъра, а тоналността се променя поради размерите на удрящите се една в друга песъчинки.
В хода на проведеното изследване учените установили, че звукът се ражда не само на повърхността на дюните, но и вътре в тях.
Всяко външно въздействие е способно да предизвика резонанс, както и локално срутване на песъчинките. Учените проверили теорията по прост начин. Те поставили метален съд върху пясъка, и го удряли с чук. Апаратурата фиксирала естествен резонанс в дюните.
Резултатите били сравнени с данни, получени по-рано в други пустини. Учените установили, че всяка от тях има собствена акустика. Например африканските пустини "пеят" на по-висока честота от американските.