Може ли да има няколко разновидности на коронавируса SARS-CoV-2 в тялото на един пациент наведнъж? Темата коментира вирусологът на Института "Гамалея" (този институт разработи руската ваксина срещу коронавирус "Спутник V") професор Александър Бутенко, съобщава РИА Новости.
Още: Археолози откриха най-стария участък от Великата китайска стена
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Според казаното от Бутенко, има описания, че по време на заболяването при един човек се откриват различни, вече променени генетични варианти на коронавируса, пише БГНЕС.
Той смята, че идентифицирането на голям брой варианти на SARS-CoV-2 е свързано не само със свойствата на този коронавирус, но и с интензивността на неговото изследване. Поради тази причина, има съобщения за южноафрикански, британски и всякакви други варианти.
За случай, който демонстрира думите на Бутенко, припомняме: Научен страх: Заразяваме се отново, колективният имунитет срещу коронавируса е невъзможен
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Според вирусолога е твърде рано да се прецени дали наличието на няколко разновидности на патогена наведнъж в организма влияе върху хода на заболяването и ефективността на ваксинацията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
"Никой не може да каже сега дали това влияе на тежестта на заболяването и дали може да повлияе на ефективността на ваксинирането на хора с ваксините, приготвени от вариантите през 2019 г. Засега това е отворен въпрос", казва Александър Бутенко в интервю за радио "Спутник".