Загадъчно изображение на мъжко лице откриха археолози от екипа на доц. д-р Людмил Вагалински по време на разкопките на Хераклея Синтика.
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Макар и доста заличен от времето, образът все още може да бъде изследван и да разкрие своите тайни. Изображението провокира доста догадки, но от екипа се обединиха около предположението, че става дума за Филип ІІ Македонски - един от най-забележителните владетели на древна Македония и баща на легендарния Александър Велики.
„Стратиграфски се датира в ІІІ век сл. Хр.", разказа доц. Вагалински. И допълни: "Открихме находката на същото място и в същия пласт, в който преди това се натъкнахме на медальона с образа на сина му Александър. Предполагам, че мнозина ще се запитат защо двамата са били тачени по това време в Хераклея Синтика. Сред причините е фактът, че дори римските императори са се възхищавали на Александър Велики, особено заради победите му над персите и във връзка с войните им със Сасанидите."
"Нищо чудно, че образът на бащата също е представен на медальон – и не само защото той е основателят на Хераклея Синтика, но и защото именно Филип е планирал похода срещу Персия (тогава на Ахеменидите), който неговият син осъществил след убийството му.“
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор