Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Влизане с взлом. Учени за първи път заснеха как коронавирусът заразява клетката (ВИДЕО)

08 септември 2022, 10:17 часа • 33864 прочитания

Вече е възможно е да се наблюдават в реално време и в три измерения всички стъпки, които вирусът SARS-CoV-2 предприема, за да проникне в жива клетка, съобщават учените от Харвардската медицинска школа.

Изследователите са постигнали този резултат, използвайки усъвършенствана визуализация – решетъчна светлинна микроскопия, както и някои химически и генетични манипулации. Научната статия е публикувана в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Първата част от видеото показва вирус, създаден да отдели шиповидни протеини на SARS-CoV-2 (маркирани в розово), когато се захване на клетъчната повърхност и се поеме от част от клетката, наречена ендозома. След това вирусът се слива с ендозомната мембрана и въвежда своя генетичен материал (обозначен в синьо) в клетката. Всичко това е необходимо за стартиране на цикъла на вирусна инфекция и нейното разпространение.

Втората част на видеото показва множество такива вируси в клетката. Видеото обхваща 4 минути, като снимките са правени на всеки 4 секунди.

Резултатите предоставят нова представа за фундаменталната механика на вирусната инфекция и може да посочат пътя към нови методи за превенция на COVID-19.

Работата по-специално показва, че вирусите не могат да се слеят с мембраната и да освободят своите геноми, ако не са в леко кисела среда. Експериментите показват, че pH трябва да бъде между 6,2 и 6,8, малко по-малко от неутралното, както например в телесни течности като слюнка и урина.

Ендозомите имат точно тази киселинност и измерванията са потвърдили, че това е и диапазонът на pH в човешкия нос, където обикновено започва инфекцията със SARS-CoV-2. Киселинната среда позволява на ензимите на клетъчната повърхност, включително TMPRSS2 - ключов активатор на инфекцията SARS-CoV-2, да отрежат шиповия протеин и да улеснят сливането на мембраната.

„Колкото и да е забавно, измерването на рН на ноздрите рядко е извършвано преди“, отбелязва съавторът Томас Кирхаузен, професор по клетъчна биология.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Софтуер ще разпознава по гласа ни дали сме заразени с COVID-19

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес