Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вирусолог не смята, че коронавирусът ще мутира в по-смъртоносна версия

15 април 2020, 07:34 часа • 7274 прочитания

Всеки ден, уверено, макар и с малки крачки вървим към опознаването на коронавируса. Той комбинира характеристики на други вируси по уникален начин. Това заяви професор Радостина Александрова.

Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу

Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция

Александрова подчерта и, че сегашният коронавирус е със стабилен геном и при взети проби от болни от COVID-19 се виждало, че няма вариант за мутация, която прави вирусът по-смъртоносен. "Той няма абсолютно никакъв интерес да убие своя гостоприемник т.е. хората. По-скоро вирусът ще се опита да се адаптира към нас", уточни тя.

Поне една година, даже година и половина – това е реалистичният срок за създаване на ваксина срещу COVID-19, предупреди Александрова пред БНТ, която изрично предупреди – не бива да се бърза! Тя даде пример с публикация на списание Nature и разработката на 78 ваксини, от които 5 са минали първия етап от общо три.

Едно е да убием вирус извън човешкото тяло, съвсем друго е в него, поясни Александрова. Трябва да бъде атакуван вируса така, че да не бъде увредена човешката клетка, каза тя. И обясни, че ако се тръгне от нулата с ново лекарство, тогава елементът "безопасност" не може да бъде пренебрегнат – т.е. колко токсично е дадено лекарство. Затова и се залага на вече познати лекарства, като хлорохина.

Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт

Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор

Що се отнася до това дали може да се разболееш, след като си карал COVID-19, Александрова даде пример с Китай и Южна Корея, но науката не може още да каже дали вирусът не е бил изчистен първоначално или става въпрос за повторна зараза.

Професорът каза и, че се правят опити със стволови клетки, с две цели – първата е да се предотврати прекалено силната имунна реакция т.нар. "цитокинова буря", втората е да се помогне с възстановяването на белия дроб. Към момента обаче няма как да се говори за стратегия, приложима спрямо хиляди пациенти.

Още: "Вирусолог: Започва мащабно проучване на видовете лечение на коронавируса"

 

Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?

Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес