Употребата на медикамента силденафил - по-известен на повечето хора като марковото лекарство виагра - е свързана с драстично намалена честота на болестта на Алцхаймер, сочи ново изключително мащабно изследване.
Още: Археолози откриха най-стария участък от Великата китайска стена
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Според проучването, ръководено от изследователи от Кливландската клиника, приемът на силденафил е свързан с близо 70% по-нисък риск от развитие на болестта на Алцхаймер в сравнение с тези, които не го употребяват, съобщава „Сайънс Алерт“.
Това се основава на анализ на данни за здравноосигурителни претенции от над 7,2 милиона души, при който записите показват, че при претендентите, които са приемали лекарството, вероятността да развият болестта на Алцхаймер през следващите шест години на проследяване е много по-малка в сравнение с контролните пациенти, които не са използвали силденафил.
Изследователите твърдят, че показаната тук корелация - в допълнение към другите показатели в проучването - е достатъчна, за да определи силденафил като обещаващо кандидат-лекарство за болестта на Алцхаймер, чиято жизнеспособност може да бъде проучена в бъдещи рандомизирани клинични изпитвания, предназначени да проверят дали наистина съществува причинно-следствена връзка.
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
"Особено важно е, че установихме, че употребата на силденафил намалява вероятността от поява на болестта на Алцхаймер при лица с коронарна болест на сърцето, хипертония и диабет тип 2, които са съпътстващи заболявания, значително свързани с риска от заболяването, както и при лица без такива заболявания", обяснява изчислителният биолог и старши автор на изследването Фейшонг Ченг от Кливландската клиника.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Не за първи път употребата на силденафил се свързва с по-добри здравни резултати, като преди това лекарството е показвало обещаващи резултати в редица различни научни контексти, включително изследвания на рака, маларията и др.
От над 1 600 подобни одобрени лекарства, силденафил се оказал един от най-обещаващите кандидати. Това може да звучи озадачаващо - като се има предвид, че лекарството засега се използва основно само за лечение на еректилна дисфункция и белодробна хипертония.
„Силденафил, за който е доказано, че значително подобрява познавателните способности и паметта в предклинични модели, се представи като най-добрия кандидат за лекарство", каза Ченг.
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Екипът установява, че при употребяващите силденафил рискът от болестта на Алцхаймер намалява с 69% в сравнение с неупотребяващите - намаление, което е значително по-силно от други видове лекарства, също изследвани в проучването, като лосартан, метформин, дилтиазем и глимепирид.
"Сега планираме механично проучване и фаза II на рандомизирано клинично проучване, за да проверим причинно-следствената връзка и да потвърдим клиничните ползи от силденафил за пациентите с Алцхаймер", казва Ченг. "Предвиждаме нашият подход да бъде приложен и към други невродегенеративни заболявания като болестта на Паркинсон и амиотрофичната латерална склероза, за да ускорим процеса на откриване на лекарства."