Неограничено ползване на климатици е препоръчително само вкъщи или в офис, където работи един човек, категоричен е руски вирусолог. Според него, климатикът е за предпочитане, в сравнение с вентилатора. Ето защо:
Климатиците и вентилаторите генерират допълнителни въздушни потоци, които могат да разнасят аерозолите на вируса на разстояние от няколко метра. Затова ползването им в офиси трябва да е умерено, категоричен е директорът на Института по медицинска паразитология, тропически и заразни болести Александър Лукашов, съобщи агенция „Москва“, цитирана от ТАСС. Той препоръчва да се ограничи ползването на климатици и вентилатори в офисите заради риска от разпространение на COVID-19.
„Единственият риск от климатика, е възникването на допълнителни въздушни потоци, които могат да разнасят аерозоли на вируса на по-голямо разстояние от обичайно съблюдаемата социална дистанция от метър и половина. Има научни данни, че при насочените въздушни потоци в помещенията, вирусът може да се разпространява и да заразява хора на разстояние от 3 – 4 метра. Но в това отношение климатиците по нищо не се различават от вентилаторите и даже от обикновеното течение. Затова в офисите трябва по-внимателно да се подхожда към използването както на климатици, така и на други източници на въздушни потоци“, заявява Лукашов.
Вирусологът подчертава, че от гледна точка на безопасността, климатикът е за предпочитане, в сравнение с вентилатора.
„Работата не е в мощността на охлаждането, а в мощността на въздушния поток. Климатикът, вероятно ще бъде по-предпочитан, от вентилатора. Климатикът, за да постигне охлаждащ ефект, произвежда по-малко въздушни потоци, отколкото вентилатора“, пояснява Лукашов.
При това, по думите на учения, в домашни условия климатиците може да се ползват неограничено. „Климатикът не е някаква особена опасност. Вкъщи може да се ползва неограничено. Или в офис, където работи един човек, например“, заключава Лукашов.
Всичко за коронавируса, четете ТУК.