Великобритания официално стартира проучване, за да оцени какъв е имунният отговор при използване на една доза ваксина "Комирнати" (на Pfizer/BioNTech) и на ваксината на Оксфордския университет и AstraZeneca, предаде Reuters.
Още: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски
Още: Как средновековните поклонници намерили вяра в бушуващото море
Идеята е да се провери възможно ли е да бъде проявена по-голяма гъвкавост в имунизационния процес. Според официална информация към 3 февруари вечерта, във Великобритания 10 021 471 души са ваксинирани с първа доза, но само 498 962 от тях са получи втора доза.
Съгласно дизайна на проучването, дозите ще се прилагат в срок между 4 и 12 седмици. А ваксината на AstraZeneca почна да се прилага 12 седмици след като започна ваксинацията с "Комирнати".
Очаква се в изследването да вземат участие над 800 души, като се търсят хора над 50-годишна възраст. Това значи, че то е далеч по мащаб от клиничните проучвания в трета фаза и на двете ваксини, в които бяха наблюдавани десетки хиляди хора. Освен това, в проучването ще бъдат наблюдавани титър антитела и отговора на T-клетките, както и възможни странични ефекти, но не и пълния набор от показатели, сочещи каква е общата ефективност на съответната ваксина.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Според прогнозите на Матю Снейп, който е един от авторите на проучването, резултати могат да се очакват до юни месец, 2021 година. Така ще има по-ясна картина какво е възможно да се направи като промени във ваксинацията през есента на тази година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
В момента има проучване какъв е ефектът от комбинация между Оксфордската ваксина и руската "Спутник V". Само че в този случай и двете ваксини са произведени по една и съща технология - векторни са, на базата на аденовирус, който е преносител на информацията, необходима на клетките ни да се научи как да дава имунен отговор на коронавируса. За разлика от това, "Комирнати" е РНК ваксина.
Още: Кога пристигат ваксините на AstraZeneca у нас?