Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вече знаем каква е причината за процесите срещу Салемските вещици

21 октомври 2024, 08:20 часа • 2932 прочитания

От XV до XVII век избухва вълна от „лов на вещици“ в западния свят. Между 1450 и 1750 г. около 90 000 са съдените като „вещици“ в цяла Европа. Около 45 000 от тях са екзекутирани.

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Идеята за вещици е присъствала във фолклора още от времето на древните римляни. Но бруталното ловуване на вещици не е било толкова разпространено до XV век. Какво може да е предизвикало тези 300 години смъртоносен лов?

Защо бяха екзекутирани "вещиците от Салем"?

Ново изследване, публикувано в списание Theory and Society, изглежда, е посочило източника на тази вълна. Както се оказва, виновникът за смъртоносната лудост е не кой да е, а Йоханес Гутенберг.

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет

Не, прочутият немски изобретател не е имал отношение към окултното. Но най-забележителното му изобретение, печатната преса, е това, което спомага за масовото разпространение на нова теория за магьосничеството през XV век според това изследване.

Източник: Daniel Nikolaus Chodowiecki / Public Domain

Източник: Daniel Nikolaus Chodowiecki / Public Domain

Една особено вредна масово разпространявана книга – текст, наречен Malleus Maleficarum („Чук за вещиците“), написан през 1487 г. от Хайнрих Крамер, доминикански монах – променя начина, по който западният свят вижда практиката на магьосничеството. Както пише в изследването, тази нова линия на мислене „изобразява магьосничеството като конспиративна дейност срещу благочестивото общество, а не просто като пакост от селски магьосници, езичници или невежи селяни“.

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение

Повече от просто конспиративна теория, Malleus Maleficarum  също служи като „първото печатно ръководство за лов на вещици“.

Благодарение на печатната преса Malleus Maleficarum се превръща в ранна форма на средство за масово осведомяване, лесно разпространена сред елита и грамотните на европейското общество. Тези, които не могат да четат, неизбежно ще чуят идеите, изричани от грамотните, и ще ги разпространят сред съседите си.

Проучването анализира данни за времето на съдебните процеси срещу вещици и публикуването на наръчници за лов на вещици от 553 града в Централна Европа между 1400 и 1679 г. Резултатите предполагат ясна връзка между публикуването на нови издания на Malleus Maleficarum и последващото увеличение на процесите.

Разказ от 1533 за екзекуцията на вещица, обвинена за подпалването на град Шилтах през 1531 г.  „Briefmaler“: Stefan Hamer; Holzschnitt: Erhard Schön / Public Domain

Едно от ключовите прозрения на изследването е ролята на социалното влияние в разпространението на процеси срещу вещици. Когато един град възприемел практиките, описани в наръчниците за лов на вещици, близките градове често последвали примера му. Този процес, който изследователите наричат ​​„идейна дифузия“, създал бавен, но мощен вълнообразен ефект в целия континент.

В Норвегия преброиха изгорените през Средновековието "вещици"

„Градовете не са вземали тези решения изолирано – казва водещият автор д-р Керис Дотен-Сниткер, постдокторант в Института Санта Фе, САЩ. „Те гледали какво правят съседите им и се учели от тези примери. Комбинацията от нови идеи от книги и влиянието на близките изпитания създали перфектните условия за разпространението на тези преследвания.“

„Печатната преса не е причинила създаването на разработената теория за магьосничеството, но нашите резултати показват, че тя е насърчила нейното разпространение, пишат изследователите.

Ловът на вещици обикновено е мотивиран от религиозни суеверия. Източник: Baker, Joseph E. / Public Domain

Според авторите на изследването тази идейна дифузия може да се види в много други области.

„Процесът на възприемането на процеси срещу вещици не е различен от начина, по който съвременните правителства приемат нови политики днес“, казва Дотен-Сниткер.

Истински вещици и магьосници, съществували в историята

„Често започва с промяна на идеите, които се затвърждават чрез социалните мрежи. С времето тези идеи пускат корени и променят поведението на цели общества.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес