Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ваксина, която неутрализира всички бета коронавируси – вече има прототип

14 май 2021, 08:42 часа • 11821 прочитания

Американски научен екип от университета "Дюк" успя да разработи прототип на ваксина, която да предпазва от всички видове коронавирус от семейството на бета коронавирусите. Прототипът е ефективен при опити с мишки и маймуни и сега предстоят изпитания върху хора, пише IBT. Подробна информация за тази ваксина вече е публикувана в списание Nature.

Още: Твърди се, че аржентинският Ел Охо приютява НЛО и призраците на древни божества

Още: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски

Според информацията за ваксината, тя работи, като изгражда антитела срещу коронавирусите благодарение на наночастица. Наночастицата е създадена така, че да пречи на т.нар. RBD – това е частта от S-протеина на коронавирусите, която в най-голяма степен определя дали вирусът заразява или не даден биологичен вид. S-протеинът (белтък) представлява ключа, който влиза в ключалката (рецептора на човешката клетка, в случая със SARS-CoV-2 това е най-често ACE2), а RBD е "езичето" на ключа. С други думи, ваксината е направена така, че да блокира най-важната част на S-протеина на всички коронавируси по отношение на това дали заразява или не.

Как е започнал проектът – учените от "Дюк" са намерили човек, който се е разболял от COVID-19 и е развил антитела, които се оказват ефективни срещу всички коронавируси. За такъв случай в САЩ, на човек със суперантитела, Actualno.com писа преди 2 месеца, но не е ясно дали става въпрос за конкретния човек. Именно обаче благодарение на човек с такива антитела научният екип е намерил идентична част в RBD на S-протеина, която присъства при всички бета-коронавируси, включително вируси, които (все още) циркулират само при прилепи – а тази част е уязвима на антитела, създадени срещу различни представители на бетакоронавируса т.е. типичен случай на кръстосан имунитет. Точно на базата на тази част е създадена и наночастицата, която е основа на панкоронавирусната ваксина.

В изпитанията върху момента при животни, новият препарат успява да предизвика и създаването на значително по-висок брой антитела, отколкото която и да е от сега одобрените ваксини срещу COVID-19. Освен това, при изпитания с маймуни ваксината е успяла на 100% да предотврати случаи на COVID-19!

Още: Как средновековните поклонници намерили вяра в бушуващото море

Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене

Още: България и Европа се бавят, а индийският вариант на коронавируса настъпва

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес