САЩ се оттеглиха от преговорите за отделяните парникови газове в корабоплаването, пише в дипломатическа нота, предаде Ройтерс, позовавайки се на свои източници. От агенцията посочват, че това се случва по време на среща по темата в Лондон. Вашингтон ще обмисли също и въвеждането на "реципрочни мерки", за да компенсира наложени такси, начислявани на американските плавателни съдове, пише още в документа.
Срещата в Лондон
Американски представители в Международната агенция по мореплаване (IMO) към ООН присъстват тази седмица в Лондон, където е базирана организацията, на среща относно предприемане на действия, които имат за цел да превърнат сектора в изцяло климатично неутрален до 2050 г.
Още: Най-голямата корабна компания в света все още избягва Червено море
"САЩ отхвърлят всякакви опити за налагане на икономически мерки срещу своите кораби въз основа на емисиите на парникови газове или избор на гориво", пише в дипломатическо послание, изпратен от Вашингтон.
"Нашето правителство ще обмисли реципрочни мерки, за да компенсира всички такси, начислявани на плавателните съдове на САЩ, и да компенсира гражданите на страната за всяка икономическа вреда от приети мерки за (намаляване на) емисиите на парникови газове", пише в документа.
Вашингтон се противопостави също така на "всяка предложена мярка, която би финансирала различни екологични или други проекти, които не са свързани със сектора на корабоплаването", пише в дипломатическа нота.
Още: Отчетоха спад на парниковите емисии в Германия
Корабоплавателната индустрия, чрез която се осъществяват около 90 на сто от световната търговия, е отговорна за близо 3 на сто от световните емисии на въглероден диоксид. Тя обаче е подложена на силен натиск от еколози и инвеститори да предприеме по-конкретни действия за декарбонизацията си.