Само преди малко повече от седмица и в България дойде новината за разработването на модел за лечение чрез определени лекарства на тежки случаи на COVID-19 (болестта, която се развива от новия коронавирус SARS-CoV-2, който подлуди света и особено България) от гръцки учени. Целта на модела е да не се допуска да се стига до тежко състояние, налагащо обдишване с кислороден апарат, като на база стойността на определен кръвен маркер (suPAR) се предвижда как ще се развие състоянието на доказано болни от COVID-19 с тест хора.
Кратко разяснение – suPAR е маркер, който показва колко ангажирана е имунната система на човек срещу някакъв вид инфекция или болест т.е. това е универсален показател, че организмът ни реагира. За Actualno.com професор Тодор Кантарджиев, който е ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести и част от Националния кризисен щаб за борба с коронавируса, обясни, че suPAR има отношение към редица физиологични и патологични процеси, свързани с кръвосъсирването, разграждането на белтъци, миграцията и взаимодействието между клетките, участващи в имунната реакция. Нивото на suPAR в кръвта отразява наличието и тежестта на възпалителния процес в организма (подобно на други, добре познати маркери на възпалението като CRP и провъзпалителните цитокини IL-6, IL-1, TNFa), добави професорът. И посочи изрично, че "има данни, че високите нива на suPAR корелират с повишен риск от прогресия на заболяването (бел. ред. – не само от COVID-19, но и при други инфекционзи заболявания при HIV-1 инфекция, малария, туберкулоза) и смъртен изход. Следователно измерването на suPAR в кръвта при постъпване на пациента може да се използва за ранно прогнозиране и мониториране на развитието и изхода на заболяването".
Actualno.com успя да се сдобие с труда на гръцките учени, водени от професор Евангелос Ямарелос, който е инфекционист. Той е в размер на 23 страници и е преведен на английски език. Изрично се посочва, че целта на изследването е да се направи протокол за клинично лечение т.е. "персонализирана имунотерапия" при пациенти със SARS-CoV-2, при които има проблем с функцията на вътрешни органи. Затова и се провежда клинично изпитание върху група пациенти, които трябва да отговарят на определени условия и участват доброволно.
Какви са лекарствата, които се използват от екипа на професор Ямарелос? Първото е "Анакинра" (Anakinra). Това е медикамент, с който се третира ревматоиден артрит. Второто лекарствено вещество е имуносупресор – "Тоцилизумаб". И това вещество се използва основно за третиране на ревматоиден артрит. Проследява се лечение с въпросните лекарства в рамките на 28 дни, като за всеки ден има предписание какво се следи в състоянието на пациентите.
Как лекува сега в Гърция COVID-19?
На първо място, зависи от тежестта на случая – дали трябва болнично лечение или не. Изрично е подчертана адекватната хидратация на тялото – то да не бъде лишавано от течности! Това е посочено като препоръка както от Китай, така и от Световната здравна организация (СЗО). Освен това има съвет да се избягва системно приложение на кортикостероиди за лечение на вирусна пневмония или остър респираторен синдром, освен ако няма други, конкретни обстоятелства, налагащи такова лечение за конкретен случай.
Като препоръчителни лекарства за болнично лечение са посочени хлорохин фосфат – препоръчителната доза по китайски указания е 500 mg на всеки 12 часа в продължение на 7 дни.
На второ място е хидроксихлороквин/хидроксихлорокин (търговско наименование "Плакинил" /Plaquenil). Може да се прилага в доза 400 mg на всеки 24 часа с храна или мляко в продължение на 5 дни. Изрично е подчертано да се внимава за лекарствени взаимодействия с хлорохин фосфата.
В препоръките е да се ползва и лекарството "Лопинавир"/"Ритонавир", което е инхибитор. То се ползва в комбинация с други лекарствени препарати за лечение на инфекция ХИВ-1. Дозировката е 2 таблетки на всеки 12 часа или 5 ml за 12 часа в продължение на 7 до 14 дни.
Друг ползван инхибитор е "Резолста" (Rezolsta). Съгласно клинично проучване, се дава по 1 хапче на 24 часа в продължение на 5 дни. Използва се и още един инхибитор - "Ремдезивир" (Remdesivir), който е разработен за лечение на ебола.