Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В България официално е открита мутация на коронавируса, която го прави по-заразен

20 май 2021, 16:25 часа • 10132 прочитания

При проведено от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) целогеномно секвениране от най-ново поколение на SARS-CoV-2 на клинични проби от страната, за първи път в България е установена мутация от особено значение K417T в британския вариант на вируса. Тази мутация е типична за бразилския вариант на коронавируса (P.1), като тя не е по-опасна, но е по-заразна.

Още: Гигантски структури с неизвестен произход са открити в земната мантия

Още: Светът след 250 милиона години: Как може да изглежда

Клиничната проба е взета от мъж във възрастовата група 80-90 години, потвърден като случай на COVID-19 през последната седмица на април. Поради тежкото протичане на заболяването, необходимостта от дихателна реанимация и интензивно лечение, мъжът е бил хоспитализиран и е починал.

Смята се, че мутацията обуславя по-здраво свързване на вируса към клетките в човешкия организъм. Резултати от изследвания показват, че мутацията K417T може да намали потенциала на вируснеутрализиращите антитела при ваксинирани срещу SARS-CoV-2 или естествено заразени и преболедували лица.

Изследване

Още: Революции, променили хода на историята по Viasat History разказва за най-важните бунтове в света

Още: Изненадващо: Мравките помнят враговете си и таят злоба 

Преди два дни, в британското научно списание The Lancet беше публикувано изследване на един от регионите в Перу, най-тежко ударени от коронавируса. Припомняме, че Перу е на първо място в света по надвишена смъртност за 2020 година, на второ е България.

Проучването е направено в град Икитос и според него, след първата вълна на коронавируса прекаралите COVID-19 са били между 66 и 70 процента! данните обхващат средата на юли и средата на август, 2020 година. Въпреки това, градът е ударен тежко и втора вълна коронавирус - заключението е, че причината е бразилският вариант P.1, който е по-заразен. Изследването е серопревалентно, т.е. няма точни данни колко от срещналите се с вируса какви и колко сериозно количество вируснеутрализиращи антитела са развили - проучва се единствено наличието на IgG антитела т.е. знак за прекарана инфекция.

Припомняме, че вече пред няколко медии, включително пред Actualno.com, пулмологът д-р Александър Симидичев посочи, че коронавирусът съдържа белтъци, които пречат на имунната ни система да изгради по-сигурен имунен отговор за повторно преболедуване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес