Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Асеновград вече има специална зала с фосили на отдавна изчезнали животни

27 май 2015, 09:18 часа • 33207 прочитания

Зала с колекция от стотици ценни находки от родопското село Дорково бе официално отворена за посетители по повод 25-тата годишнина от създаването на Палеонтологичния музей в Асеновград, предаде кореспондентът на Actualno.com в града.

Експозицията представя природата на Балканите преди около 5 000 000 години. Колекцията е съставена от останки на редки бозайници и птици. В музея могат да се видят още и уникални фосили от отдавна изчезнали екзотични за нашата природа животни, като жирафи, антилопи, носорози, маймуни и други.

Освен това, пред безброй асеновградчани и гости на града бе открита и паметна плоча в памет на дългогодишния уредник на институцията асеновградчанинът Димитър Ковачев. С неговото име бе кръстен и самият музей.

Димитър Ковачев е български преподавател и палеонтолог и едни от основателите на Палеонтологичния музей в Асеновград. Освен всичко друго, той беше и изследовател. При летни експедиции през 60-те години на XX-ти век Ковачев открива скелет на деинотерий край село Езерово. А през 80-те години на миналия век попада на находище „Гиризите“, край Хаджидимово.

Първоначално Димитър Ковачев излага откритията си в асеновградската гимназия, в която е преподавател. По-късно той, с помощта на Българската академия на науките (БАН), организира създаването на Палеонтологичния музей в Асеновград. Там са съхранени и представени над 40 000 фосилни находки.

В края на церемонията днес, Палеонтологичният музей бе удостоен с отличие „Плакет Асеновград“.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес