Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Уроците, които не научихме през 2024 г.

01 януари 2025, 15:00 часа • 1757 прочитания

Вируси предизвикват епидемии и демонстрират на човечеството, че не е готово да се справя с глобални предизвикателства. В същото време се орязват пари за наука, които биха могли да подпомогнат напредъка в много проблемни сфери. Освен това човечеството за пореден път показа, че макар и смело да прекрачва червената линия на глобалното затопляне, климатът все още не му е приоритет. Така, от една страна, правейки революционни открития, а от друга – проявявайки недалновидност, изпращаме 2024 година с очевидно ненаучени уроци. Те са продължение на научните пробиви според сп. Science. Ето кои са:

Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science

Уроците на COVID-19

Много милиони смъртни случаи. Трилиони икономически щети. Изпепеляващи неравенства в достъпа до ваксини. Опустошенията на дългия COVID… Епидемията от COVID-19 беше болезнен урок за това колко зле подготвен е светът за вирусна пандемия.

ОЩЕ: Коронавирусът "избягал" от лаборатория, маските бяха безполезни, а икономиката пострада напразно: Разследване на САЩ за COVID-19

„Токсичен коктейл“ от проблеми „позволи на пандемията да се превърне в катастрофална човешка криза“, се казва в ясен доклад от май 2021 г. на независим панел, създаден от Световната здравна организация (СЗО). Групата препоръча набор от мерки – като укрепване на наблюдението, насърчаване на справедлив достъп до ваксини, лекарства и диагностика и укрепване на СЗО – за предотвратяване на повторение на катастрофата. 2024 година показа, че тези уроци може да не са били чути.

Pixabay

Вирусът на птичия грип H5N1 – високо във всеки списък с потенциални пандемични агенти – предизвика безпрецедентна епидемия сред млекодайните говеда в САЩ. (Има и 58 потвърдени инфекции при хора, 31 от които от говеда, но цифрите вероятно са подценени.) Страната се забави в събирането и споделянето на данни за проблема, предизвиквайки сравнения с реакцията на Китай през първите седмици на COVID-19. Епидемията от H5N1 не е близо до контрол и през ноември жизнеспособен вирус беше открит в непастьоризирано мляко в търговската мрежа в Калифорния.

Друго вирусно заболяване – маймунската шарка (mpox), вилнее в Демократична република Конго (ДРК) и съседните страни, като изненада световната здравна общност – въпреки че различен вариант на mpox предизвика глобална епидемия само преди 2 години. ДРК (Демократична република Конго) нямаше налични ваксини срещу mpox; твърде малко са пристигнали досега и разпространението им е бавно. Децата, които са най-уязвимата група, изобщо не се ваксинират. Не е ясно дали mpox може да се контролира.

ОЩЕ: Разкритие: Тръмп изпратил тайно тестове за Ковид на Путин по време на пандемията през 2020 г.

Междувременно преговорите по споразумение за пандемия, което би подобрило глобалната готовност, стигнаха до задънена улица през 2024 г. на фона на разногласия между богати и бедни страни. Преговорите ще продължат през 2025 г., но мнозина се притесняват, че преизбирането на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп може да обрече споразумението.

Тръмп може също така да реши да оттегли Съединените щати от СЗО, както направи през първия си мандат, а глобалните здравни експерти са разтревожени, че изборът му за здравен лидер на американската нация е Робърт Ф. Кенеди-младши, който има история на фалшиви твърдения за ваксините.

Pixabay

А препоръките от панел 2021? Имаше „опасна липса на напредък“, заключиха в последващ доклад това лято неговите съпредседатели, бившият премиер на Нова Зеландия Хелън Кларк и бившият президент на Либерия Елън Джонсън Сърлийф. Политическите лидери излагат своите избиратели на риск, предупредиха те: „За съжаление те играят на хазарт с нашето бъдеще.“

Науката като съпътстваща щета

Войната и икономическият хаос засегнаха няколко научни общности през 2024 г. В Русия, където войната с Украйна натовари държавните бюджети, официални лица обявиха планове за намаляване на разходите за цивилни изследвания с 25% през следващите 2 години и отлагане на усилията за изграждане или подобряване на три големи изследователски съоръжения, включително два източника на синхротронна светлина. Заетостта в държавните научни организации на Русия вече е намаляла с 6% до 66 620 души. Междувременно в Украйна боевете повредиха или унищожиха множество изследователски съоръжения.

ОЩЕ: Смъртоносни удари поразиха Газа, израелски изследовател е убит от "Хизбула"

В Газа израелските атаки унищожиха 12-те университетски кампуса на територията. Цената на конфликтите в Газа и Ливан накара израелските депутати да предложат намаляване на разходите за висше образование, което включва академични изследователски проекти, с 5% през следващите 2 години. В момента Израел харчи приблизително 5,5% от своя брутен вътрешен продукт за научни изследвания – най-високият процент в света, но може да загуби първото си място в класацията.

iStock

В Аржентина, която отдавна е втората научна сила в Южна Америка след Бразилия, усилията на президента Хавиер Милей за стабилизиране на икономиката на нацията включват намаление с 31% на разходите за научни изследвания. Основната научна агенция на страната, Националният съвет за научни и технически изследвания на Аржентина, загуби около 1000 служители, или 9% от работната си сила, откакто Милей пое поста през декември 2023 г.

Психеделичната терапия удря на камък

След десетилетия на изследвания и застъпничество, субстанцията MDMA, известна още като екстази, през 2024 година беше готова да завърши своята метаморфоза от парти хапче до лекарство. Очакваше се стъпката към приемственост да прокара пътя за други психеделични съединения като псилоцибин и диметилтриптамин за лечение на психични заболявания. Но тогава нещата започнаха да се объркват.

Бог Канабис и Света Халюциногенна гъба: Пастор създаде църква за духовни приключения (ВИДЕО)

През декември 2023 г. Lykos Therapeutics подаде ново заявление до Агенцията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) за психотерапия с MDMA като лечение на посттравматично стресово разстройство. Но през март Институтът за клиничен и икономически преглед – независима организация с нестопанска цел, изрази „съществени опасения“ относно публикуваните резултати и заключи, че наличните доказателства са „недостатъчни“, за да се определи дали ползите надвишават потенциалната вреда. През юни консултативен комитет на FDA стигна до подобно заключение, а през август FDA отказа да одобри терапията, вместо това поиска от Lykos друго изпитание във фаза 3.

3,4-метилендиокси-метамфетамин, известен също като MDMA или екстази. Въз основа на кристалната структура на MDMA хидрохлорид, определена чрез рентгенова дифракция. Цветови код:  черен – въглерод, C; бял – водород, H; червен – кислород, O; син –  азот. Jynto / CC0

Някои изследователи твърдят, че FDA е поставила летвата твърде високо, но мнозина обвиняват Lykos за недостатъци в приложението му, включително неспособността да дефинира ясно психотерапевтичния компонент, да събере ключови данни и да попречи на участниците в изпитанието да гадаят дали получават MDMA, или плацебо.

ОЩЕ: Екстази: колко опасна е синтетичната дрога?

Епизодът вероятно ще забави, но няма да провали употребата на психеделиците в медицината. Някои компании вече са започнали да се съсредоточават само върху ефикасността на средството – промяна, на която някои изследователи се противопоставят, но това избягва регулаторните усложнения от съчетаването му с психотерапия. Компаниите също така предприемат допълнителни стъпки, за да държат участниците в неведение за това в коя част от процеса се намират. Ако тези усилия се изплатят, неудачният опит на Lykos все още може да посочи пътя към психеделична трансформация на грижите за психичното здраве.

Екологичните преговори се провалиха

Въпреки нарастващата спешност относно три планетарни проблема – изменението на климата, загубата на биоразнообразие и замърсяването с пластмаса – през 2024 г. преговарящите в конвенциите на ООН постигнаха малко.

Разговорите се проточиха 2 седмици на COP 29 на Рамковата конвенция на ООН по изменението на климата, която приключи на 24 ноември в Баку, Азербайджан. Но едва в последните часове делегати от богати нации обещаха повече финансиране, за да помогнат на развиващите се страни да се откажат от изкопаемите горива и да се справят с продължаващите щети от изменението на климата.

ОЩЕ: Над 300 млрд. долара годишно. ООН каза колко струва глобалната суша

Окончателното споразумение за 300 милиарда долара годишно до 2035 г. утроява обещаната в момента сума, но далеч не достига 1,3 трилиона долара годишно, от които развиващите се страни казват, че ще се нуждаят. Делегатът от Индия нарече новата обещана цел „незначителна“, а пратеникът на Панама за климата заклейми резултата като „пълен провал“.

iStock

Когато Конвенцията за биологичното разнообразие се срещна през октомври в Кали, Колумбия, страните се надяваха да започнат бързо действия по целите за опазване, с които са се съгласили преди 2 години, като опазването на 30% от местообитанията до 2030 г. На тази предишна конвенция те също се съгласиха, че светът трябва да инвестира поне 200 милиарда долара годишно в опазване, включително защита на природните резервати.

В Кали разочарованието нарасна, тъй като преговарящите не можаха да се споразумеят за цифра или дори за това къде трябва да се държат тези средства. Една ярка точка: нова разпоредба изисква компаниите, които използват генетични данни от природата, да споделят приходи, за да помогнат на страните източници.

ОЩЕ: COP29: 300 млрд. долара годишно за климата, но бедните държави ще са недоволни

Глобалният договор за пластмасите, който Асамблеята на ООН за околната среда имаше за цел да приключи на последната сесия в Пусан, Южна Корея, трябваше да бъде първото споразумение в света за прекратяване на замърсяването с пластмаса. Коалиция от държави с „висока амбиция“ се надяваше да ограничи производството на нови пластмаси от петрол, но страните производителки на петрол блокираха усилието.

Всички се съгласиха с необходимостта от подобрено рециклиране и управление на отпадъците, но без необходимия консенсус относно ограниченията на производството преговарящите се прибраха с празни ръце.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес