Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учените вече редактират човешката ДНК с точност до една "буква"

21 април 2016, 18:27 часа • 3091 прочитания

Молекулярни биолози от САЩ, Швеция и Китай са създали нова версия на популярния геномен редактор CRISPR/Cas9, която позволява фактически безгрешно да се отстраняват мутации с дължина само една "буква" на ДНК и много точно да се коригират грешките в гените, става ясно от серия статии, публикувани в сп. Nature.

"Тези белтъци могат да се нарекат най-съвременният, остър и точен генетичен скалпел, който ще ни позволи да провеждаме най-деликатните геномни "операции" в най-труднодостъпните клетки.

Той ще стане незаменим помощник за биоинженерите и учените и възможно в крайна сметка ще влезе в клиничната практика и ще ни позволи да съзираме уникални "авторски" геноми, включително и в човешките клетки", коментира откритието Крис Саха (Chris Saha) от университета на Уисконсин-Мадисън (САЩ).

Геномният редактор CRISPR/Cas9, наречен главен научен пробив на 2015 година, е създаден от Фън Чжан и редица други молекулярни биолози преди около три години. Оттогава той е преживял няколко модернизации, които позволяват на учените да го използват за редактиране на генома със 100% точност.

Главен недостатък на тази система за модифициране на генома, както пишат участниците едновременно на три научни групи, е това, че CRISPR/Cas9 позволява да се редактират или отстраняват/поставят участъци от ДНК с дължина няколко десетки "букви".

Подобен "блоков" характер за редактиране не пречи на опитите по създаване на нави трансгенни организми, но е излишен и дори вреден за медицински цели – често поправката на един или друг ген изисква точно отстраняване или замяната само на една "буква" нуклеотид.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес