Компанията LyGenesis, която се занимава с изследване на регенерацията на органи, е разработила ново лечение за тежки чернодробни увреждания. С помощта на донорски клетки учените са се научили да отглеждат нов орган директно в организма, който да компенсира увредения.
С помощта на тяхната технология пациентите с чернодробно заболяване няма да се подлагат на тежка операция по трансплантация. Освен това подходът ще позволи по-рационално използване на донорските органи. Например един черен дроб може да бъде разделен за 75 трансплантации.
В продължение на 10 години учените са изучавали регенеративните функции на чернодробните клетки и са открили, че ако се премахне половината от черния дроб на животното, органът ще се възстанови. Човешкият черен дроб, увреден от токсини или алкохол, обикновено има същата способност. Някои заболявания обаче могат да причинят толкова големи щети, при които регенерацията не спасява.
Но биологът Ерик Лагас от университета в Питсбърг и колегите му от LyGenesis са открили, че освен чудодейната регенерация чернодробните клетки могат да мигрират от място на място в организма. Екипът от изследователи инжектирал чернодробни клетки в различни части на тялото на мишки и с изненада установил, че те успешно се вкореняват и растат в лимфните възли.
Такива възли са разположени близо до черния дроб, което им позволява да получават "сигнали за бедствие", изпратени от умиращата тъкан. Тези съобщения имат за цел да започнат регенерацията на здрав черен дроб, но при тежки заболявания функцията е деактивирана.
Изследвания върху мишки с генетично чернодробно заболяване са демонстрирали, че повечето клетки, инжектирани в лимфния възел, остават там, но някои мигрират към черния дроб, помагайки на увредената тъкан да заздравее.
„С течение на времето лимфният възел изчезва напълно и ви остава мини черен дроб с голямо количество съдове, който поддържа функцията на основния черен дроб, като помага за филтрирането на кръвоснабдяването на животното,“ казва Майкъл Хъфорд от LyGenesis.
Сега компанията се готви да изпробва метода върху 12 души с терминален стадий на чернодробно заболяване, които вече не могат да бъдат подложени на трансплантация. Изследователите са открили доброволец, който ще бъде първият участник в изпитанието. Ако лечението подейства, в организма му ще порасне втори черен дроб.
След това учените планират да разширят изследването до 12 души, които ще бъдат наблюдавани през следващите 12 месеца.
Екипът се надява да завърши изпитанието за по-малко от две години и ако всичко върви добре, по-късно техниката може да бъде адаптирана към други органи като бъбреци, панкреас и тимус.
В случай на успех методът може да стане революционен: трансплантациите на органи не са за всеки и в някои тежки случаи пациентите не могат да оцелеят след операцията. Има и проблем с недостига: само в САЩ около 10% от хората умират, без да са напреднали в „списъка на чакащите“ за орган.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Ниската температура потиска растежа на рака