Учени от компанията Quaise, основана преди две години, възнамеряват да счупят световния рекорд и да пробият гигантска дупка в Земното кълбо. По такъв начин те планират да разработят нова технология за добиване на геотермална енергия. Учените вече са събрали почти $63 млн. за целта.
Рекордът за най-дълбока дупка се държи от Русия. През 1997 година Колската свръхдълбока дупка е вписана в Книгата на рекордите Гинес като най-дълбокото навлизане на човека в земната кора. Тя е дълбока 12 262 м. Нейното пробиване започва още от съветските геолози, но дупката така и не постига своята цел. През 1970 година руските учени възнамерявали да стигнат до границата между земната кора и мантията, която очаквали да бъде на дълбочина 15-18 километра.
До 2008 година Колската свръхдълбока дупка била и най-дългата дупка в света, но я надминала пробитата под остър ъгъл нефтена сонда Oil BD-04A (12 290 м, нефтен басейн Ал-Шахин, Катар). В момента най-дълбоката дупка се явява отново нефтена сонда на шелфа на Схалин Z-44 Чайво (Русия) – тя е дълбока 15 километра (рекордът е поставен през 2017 година).
Сега учените от Quaise смятат, че ще успеят да пробият дупка с дълбочина до 20 км. По думите им целта не е счупването на рекорда, а разработването на иновационна технология за получаването на енергия от земните недра.
Термоядреният синтез произведе рекордно количество енергия
Пробиването на дупки в земята може да изглежда просто начинание на пръв поглед. Основният проблем, с който се сблъскали при пробиването на дупки в Русия, било задържането на свредлото във вертикално положение и огромните температури.
Още на няколко километра под земната повърхност температурата достига 180°C, а на дълбочина от 20 км надхвърля 500°C.
За пробиването на толкова огромна дупка в Земята учените смятат да използват съвременни технологии. Вместо да пробиват кладенец, което ще доведе до разрушаване на скалите, те възнамеряват да ги стопят с помощта на джиротрон – устройство, което генерира високочестотно електромагнитно излъчване. Милиметровите вълни могат дори да изпаряват скали и – което е интересно – да работят ефективно на дълбочина до 20 км.
Учените смятат, че благодарение на такъв иновационен метод ще могат да стигнат много по-дълбоко в земните едра и да започнат да добиват геотермална енергия.