За много от нас, когато се замислят за лятото от детството или училищните дни, изглежда, че тези дни са били безкрайни. Но когато спомените стигнат до по-зряла възраст, често откриваме, че времето е отлетяло твърде бързо, пише Studyfinds.
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Обикновено хората обясняват това като просто още една от многото особености, които идват с възрастта. Но както показват изследвания на учени, с напредването на възрастта скоростта, с която мозъкът ни получава и обработва изображения, постепенно се снижава, което води до това времево несъответствие в спомените. С други думи, това забавяне на скоростта на визуализация на мозъка води до ускорено възприемане на времето.
"Хората често се изненадват от това колко много информация си спомнят от младостта си. Но изобщо не става въпрос за това, че техният опит е бил по-важен в миналото, а просто обработката на данни е била много по-бърза", казва Адриан Беджан от университета Дюк.
С напредването на възрастта нервите и невроните в нашия мозък също остаряват, нарастват по размер и сложност. Следователно на новите невронни сигнали (спомени) предстои да изминат по-дълъг път, отколкото в младостта. Нашите нерви също се влошават с възрастта, забавяйки потока от електрически сигнали в нашето съзнание. Тези изменения означават, че за получаването и обработката на нови умствени образи и спомени е необходимо повече време.
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Коледни митове: Езическият произход на коледната елха
Като пример Беджан отбеляза колко по-често се движат очите на малките в сравнение с възрастните. Децата обработват изображения много по-бързо от възрастните, което води до по-бързи движения на очите и по-бързо интегриране на информация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)
Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение
Тъй като възрастните хора обработват много по-малко изображения за даден период от време, отколкото младите хора, изглежда, че времето тече по-бързо.
"Настоящето се отличава от миналото, защото се е изменило нашето ментално виждане, а не защото времето внезапно е започнало да се движи по-бързо. В младостта дните продължават по-дълго, защото разумът на младите хора получава повече образи за един ден, отколкото същият ум на старини”, заключава Беджан.
По-рано учени проведоха друго проучване, в което установиха, че хората са започнали да възприемат времето забавено поради пандемията от COVID-19, която е довела до промяна в ритъма на живот.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
ВИЖТЕ ОЩЕ: Пътешествието във времето е възможно, но има едно условие