Учени от Университета на Юта успяха да накарат очните клетки да работят след смъртта. Изследователите описват експеримента в статия в списание Nature.
За да разберат по-добре как нервните клетки умират от липса на кислород, учените измерили активността на клетките на ретината на мишки и хора няколко часа след смъртта им. Оказало се, че стимулацията със светлина води до образуването на същите специфични електрически сигнали в ретината, както при зрението на живите бозайници.
„Успяхме да събудим фоторецепторните клетки в макулата, която е частта от ретината, отговорна за централното ни зрение и способността ни да виждаме фини детайли и цветове“, обяснява Фатима Абас от Очния център „Джон А. Моран“ към Университета на Юта, водещ автор на изследването.
Първо, учените успели да върнат към живот фоторецепторите. Но по това време клетките загубили способността си да комуникират с другите клетки на ретината. Причината, както установили учените, е кислороден глад. Учените възстановили оксигенацията и създали устройство за стимулиране на ретината и измерване на електрическата активност на нейните клетки. С помощта на този подход екипът успял да реконструира специфичен електрически сигнал – точно както в очните клетки на жив човек.
ВИЖТЕ ОЩЕ: За първи път учени записаха активността на умиращия мозък
Досега е било невъзможно клетките във всички различни слоеве на централната ретина да комуникират помежду си по начина, по който обикновено правят в живата ретина, отбелязват авторите. В бъдеще с новия подход учените ще могат да разработят лечения за подобряване на зрението и светлинната сигнализация при пациенти с възрастова дегенерация на макулата.