Канадски и европейски медици са установили, че наднорменото тегло съществено влошава работата на паметта и ума на човек, независимо от това как затлъстяването влияе върху нивата на кръвната захар и функционирането на кръвоносните съдове на мозъка. Резултатите от изследването на учените са публикувани в статия в списание JAMA Open Network.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
„Нашите наблюдения показват, че наднорменото тегло е свързано с намаляване на остротата на ума и паметта, без да се отчита как влияе върху функционирането на съдовете на мозъка и неговия метаболизъм. По-специално най-затлъстелите доброволци се справяха с тестовете за интелигентност, сякаш са по-възрастни от техните слаби връстници с около три години", пишат изследователите.
Епидемия от деменция очаква човечеството
Последните наблюдения на учените показват, че затлъстяването значително увеличава риска от развитие на сенилна деменция и други форми на снижаване на разума и паметта. Традиционно неврофизиолозите свързват това с факта, че наднорменото тегло допринася за развитието на нарушения в кръвоносната система на мозъка, а също така води до диабет и други метаболитни нарушения.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Учени под ръководството на Соня Ананд, професор в университета Макмастър в Хамилтън (Канада), са открили първите доказателства, че затлъстяването само по себе си влошава паметта и умствената острота на човека. Канадските учени и техни колеги от Европа стигнали до този извод в хода на наблюдения на поведението на повече от девет хиляди канадци, участващи в два различни проекта за дългосрочно наблюдение.
Когнитивни последици от затлъстяването
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Като част от тези инициативи канадските изследователи редовно тестват интелигентността на доброволците, наблюдават техните мозъчни тъкани и кръвоносни съдове с помощта на ЯМР, също така изчисляват и определят дела на телесните мазнини в организма на пациентите. Учените използвали тази информация, за да установят как затлъстяването и наднорменото тегло влияят върху функционирането на ума и паметта и вероятността от развитие на различни проблеми с тях.
Както показал проведеният от тях анализ, наднорменото тегло само по себе си оказва негативно влияние върху работата на паметта и ума на канадците, независимо дали страдат от хипертония, диабет или други хронични заболявания, свързани със затлъстяването. Средно 9% увеличение на телесните мазнини намалява резултатите на доброволците в теста за умствената острота по приблизително същия начин, сякаш са остарели с още една година.
За затлъстяването на жените били виновни цигарите на дедите
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
В резултат на това дори най-младите доброволци с изключителни форми на затлъстяване преминавали тези тестове сякаш били с три години по-възрастни от най-слабите участници в проучването. Това било характерно както за хората с високо ниво на образование и просперитет, така и за най-слабо образованите и бедни хора в Канада.
Подобни резултати, както смятат проф. Ананд и нейните колеги, говорят за това, че масовата борба със затлъстяването не само ще намали честотата на диабета и хипертонията, но и потенциално ще предпази голям брой хора от ранно спадане на техните интелектуални способности. Това е особено важно в настоящата демографска ситуация, заключават учените.