Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: Метеорити са оформили вида на Земята такъв, какъвто го познаваме днес

16 август 2022, 07:25 часа • 2456 прочитания

Учени от Университета Къртин в Западна Австралия откриха причината за образуването на континентите на древната Земя.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Според статия, публикувана в списание Nature, континентите са се образували в резултат на удари на гигантски метеорити. Смята се, че около три четвърти или повече от съвременната континентална кора се е образувала по време на архейския еон (преди 4 до 2,5 милиарда години), когато повърхността на Земята е била почти изцяло покрита с вода. През първите години от своето съществуване Земята претърпя масивна бомбардировка от астероиди, което довежда до стопяване и трансформиране на цялата земна кора, но преди 3,9 и 3,5 милиарда години интензивността на ударите рязко е намаляла. Предполага се, че именно тогава са възникнали първите геоложки платформи, но до момента не са получени доказателства за това.

Изследователите анализираха изотопния състав вътре в кристалите на циркон в скалите от кратона Пилбара в Западна Австралия. Кратонът е остатък от континентална кора, запазен от архейските времена. Учените са идентифицирали признаци на низходящ процес на топене, който е започнал близо до повърхността и се е разпространил по-дълбоко, съобразно силата от удара на астероид. Самият кратон Пилбара изглежда се е формирал на три етапа.

И така, в една трета от цирконите, възникнали преди 3,6-3,4 милиарда години, са открити съотношения на изотопите на кислород-18 и кислород-16, които са характерни за хидротермално променени магмени скали. Хидротермалните метаморфози са възникнали поради просмукване на вода в части от земната кора, разцепени поради сблъсъци с астероиди.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Историята на кратона Пилбара започва преди около 3,6 милиарда години, когато Земята очевидно е била ударена от гигантски метеорит, което е довело до обширно топене на мантията и появата на най-старите циркони с изотопа кислород-18. Малко по-млад набор от 3,4 милиарда години циркони с кислород-18 съответства на слоеве с високо съдържание на сферични разтопени скални частици, които се появяват при екстремни температури на местата на ударите на метеорите. Така кратонът продължава да изпитва въздействието на метеоритните удари.

Накрая, цирконите, които са възникнали преди по-малко от три милиарда години, вече са били по-близо до повърхността на платформата, което показва продължаващата еволюция на кратона. Резултатите от изследването потвърждават, че земната кора продължи да бъде бомбардирана дълго време, но потокът от астероиди значително намаля, което позволи на някои древни платформи да продължат да съществуват, вместо да се стопяват.

ОЩЕ: Как учените се опитаха да превърнат маймуна в човек

Източник: БГНЕС

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес