В миналото много опасни инфекциозни заболявания са се предавали от животни на хора. Коронавирусът е най-пресният известен пример, но далеч не е първият, пише германското издание „Шпигел“.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Още: Бактериалните инфекции са втората водеща причина за смърт в света, сочи изследване
Досега учените са изследвали предимно вирусите, които се предават от животните на хората. Липсват обаче проучвания за обратното – какви патогени предават хората на животните. Според едно ново проучване обаче има „скокове на зарази от хората към животните“. То е публикувано в списание Nature Ecology & Evolution, пише bTV.
Още: Странна инфекция. Открит е нов тип живот в човешкия организъм
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
От изнесените данни става ясно, че хората предават повече вируси на домашните и дивите животни, отколкото прихващат от тях. Учените твърдят, че в основата на този процес са фактори като увеличаване на гъстотата на населението и човешко проникване в преди това неразвити природни райони. Изследователската група, ръководена от Седрик Тан от UCL, вече е изследвала почти дванадесет милиона вирусни генетични последователности, за да възстанови веригата на тяхното предаване от един вид към друг.
Още: 4 заболявания, характерни за зимния период
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Според резултатите е имало около два пъти повече скокове от хора към животни (антропонози), отколкото от животни към хора (зоонози). От 599 идентифицирани скока на зараза, 64% се считат за антропонозни. Например Sars-CoV-2 и грип тип А са били предавани няколко пъти на селскостопански животни или диви животни, живеещи в плен. „Трябва да гледаме на хората просто като на възел в обширна мрежа от гостоприемници, които безкрайно обменят патогени, а не като на мивка за зоонозни патогени“, обясни съавторът в проучването Франсоа Балу от UCL.
Още: Болестта Х и "зомби вирусите" не са филм, а реалност: Проф. Радостина Александрова (ВИДЕО)
За някои животински видове хората представляват екзистенциален риск. Ако дадено заболяване се предава от хора на животни, това представлява възможен риск за оцеляването на този вид, смятат учените. „Например метапневмовирусът, предаван от човека към шимпанзетата, е причинил фатални огнища на респираторни заболявания при тези животни“, обяснява още Франсоа Балу.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души