Учени разкриха коя е храната, която е пагубна за мозъка ни. Доказано е, че нискокалоричната диета увеличава броя на стволовите клетки в тялото ни. Това води до подобряване паметта и способността за учене.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Проучване върху мишки на калифорнийски учени, публикувано в списание Cell Reports, подсказва, че излишъкът от захар уврежда мозъка и спира процеса на възпроизводство на стволови клетки в хипокампуса - част от мозъка, отговорна предимно за паметта. Тези клетки са от решаващо значение за способността ни да запомняме информация.
Стволовите клетки са необходими за поддържане на мозъчната функция. С течение на времето, ако техният брой спадне, се влошава способността им да функционират. В резултат на това се наблюдава когнитивен спад.
Изследванията показват, че излишъкът от глюкоза в мозъка (както в случая със захарен диабет) компрометира функцията на тези клетки, което намалява способността им да се възпроизвеждат. Излишната захар изгаря клетъчните запаси, които помагат на мозъка да произвежда нови неврони.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
При хората, които консумират твърде много захар, се наблюдава влошена невронална регенерация с последващи отрицателни ефекти върху когнитивните функции.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Освен това, по време на експеримент изследователите са наблюдавали мишки в продължение на четири седмици. В резултат на това установяват, че стволовите им клетки се възпроизвеждат много по-ефективно по време на нискокалорична диета.
Това доказва, че небалансираното хранене и голямото количество консумирана захар нарушават когнитивните функции на мозъка ни. Но за съжаление често дори не осъзнаваме какво количество захар приемаме, тъй като тя се съдържа в голяма част от консумираните от нас продукти - хляб, други тестени изделия, прясно мляко и още куп храни.