Все още няма категорични научни доказателства, че е необходима бустерна ваксинация срещу COVID-19 за здрави хора. Това заяви на брифинг старшият изследовател в областта на здравеопазването в Световната здравна организация (СЗО) Сумия Сваминатан, предаде Reuters.
Още: Създадоха 3D принтирани вегански калмари (ВИДЕО)
Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали
"Няма научни доказателства, че ваксинирани здрави възрастни и здрави деца се нуждаят от подсилващи дози", казва тя.
Сваминатан заяви, че разпределението на подсилващите дози за населението ще бъде обсъдено тази седмица по време на извънредна среща на експертната група на СЗО по имунизациите. Идеята на срещата е да бъде обсъдено какви следва да са националните стратегии за ваксинация срещу КОВИД. Гледната точка на СЗО е, че на първо място трябва да бъдат пазени уязвими хора.
Същевременно генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус заяви, че след разпространението на варианта Омикрон може да се появят нови разновидности на COVID-19.
Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура
"Тази пандемия далеч не е приключила и в условията на бързото разпространение на Oмикрон по света вероятно ще се появят още нови варианти", каза Гебрейесус.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)
Ръководителят на СЗО заяви, че е изключително важно да се наблюдава и оценява ситуацията с новите варианти на коронавируса, предаде БГНЕС. Гебрейесус също така подчертава, че въпреки че Омикрон може да не е толкова тежък, колкото предшестващите го щамове, схващането, че това е леко заболяване, е погрешно. Той посочи, че Oмикрон също води до хоспитализации и смъртни случаи.