Пикът на имунния отговор след ваксинация при всеки човек се определя от възрастта и индивидуалните характеристики на организма, заяви пред Business FM заместник генералният директор на Център „Гамалей“ Денис Логунов, цитиран от РИА Новости.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
"Някои вече на 21-ия ден след първата ваксинация срещу коронавирус дават много добри титри на антителата. При нас 100 процента от доброволците, са развили имунен отговор след ваксинацията според резултатите от първата и втората фаза. Имунният отговор на някои започва да се появява след 28-ия ден, може да настъпи пик на 31-ия или 42-ия ден ", каза той, предаде агенция Фокус.
Логунов подчерта, че 42-ия ден след ваксинацията се счита за връх на имунния отговор, това не е случайно. Според него при всички доброволци, участвали в проучването, титърът на защитните антитела се е образувал не по-късно от този момент.
В същото време разработчикът заяви, че „Спутник V“ не се различава по своето влияние върху здравето на пациентите от детските ваксинации или грипните ваксинации.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
„Най-честите симптоми са висока температура, болка на мястото на инжектиране, главоболие и някои редки прояви на свръхчувствителност от забавен тип – това се случи при един доброволец“, каза той.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Логунов добави, че медицинските реакции на ваксината при пациентите могат да се различават. Макар че, по собствено признание, той не е имал повишена температура.
"Аз съм доста голям човек и вече съм над 40. Обикновено, според нашия опит, с доста висок индекс на телесна маса, при мъже над 40 години, има по-малко странични ефекти", каза той.
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя