Нов противораков вирус се оказа ефективен в борбата с агресивен мозъчен тумор. Това установиха учени от Лондонския университет Queen Mary, Китайската академия на науките и Столичния медицински университет в Пекин, които публикуваха резултатите от изследването в списание Nature Communications.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Глиобластомът е най-агресивният вид рак на мозъка с много ограничени възможности за лечение. Известно е, че онколечебните вируси, като вируса Ad-TD-nsIL12, избирателно атакуват и унищожават раковите клетки, без да засягат здравите клетки, но за да се използват такива вируси, е необходимо да се намери безопасна и ефективна дозировка, предава БГНЕС.
Още: 20 съвета, одобрени от лекари, които ще ви предпазят от болести през есента
В проучването осем пациенти с рецидивиращ глиобластом са получили след операциите една от трите дози от вируса Ad-TD-nsIL12. Той се основава на аденовируса, който обикновено причинява настинки, но е модифициран да доставя локално IL-12 - мощен имуностимулиращ протеин, директно в областта на тумора.
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
В резултат на това беше възможно да се определи максималната доза, при която лечението остава безопасно и се понася добре от пациентите. Наблюдавани са само леки до умерени странични ефекти, което подкрепя по-нататъшни проучвания при по-широк кръг от пациенти. Един пациент постигна пълна ремисия, докато друг имаше значително намаляване на размера на тумора.
Още: Как да излекувате настинка по необичайни, но работещи начини?
Още: Коледни митове: Езическият произход на коледната елха
Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)
Особеността на Ad-TD-nsIL12 е, че позволява освобождаването на цитокина IL-12 само в областта на тумора, което предотвратява натрупването на токсичен протеин в тялото. IL-12 има способността да потиска растежа на тумора, но употребата му преди това е била ограничена от висока токсичност в естествената му форма. Новата модификация прави терапията по-безопасна и ефективна.
Тези резултати откриват перспективи за преминаване към втората фаза на клиничните изпитвания, които ще се проведат в пекинската болница Sanbo. Изследователите предполагат, че терапията с вируса Ad-TD-nsIL12 може да се използва в комбинация с други методи, като имунотерапия, за подобряване на лечебния ефект и потенциални приложения при други видове рак.
Още: 5 основни лайфхака да избегнете ARVI или вирус тази есен
Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените