Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Създадоха приложение за самодиагностика на мозъчно сътресение

16 ноември 2021, 09:30 часа • 10780 прочитания

Международен екип учени са създали приложение, което позволява самостоятелно да се диагностицира сътресение на мозъка. То определя реакцията на зениците на светлината с помощта на камерата на смартфона. Подобен тест обикновено провеждат и лекарите при съмнение за сътресение.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Леките на пръв поглед травми на главата може да имат множество последствия и дори да станат причина за смърт, предупреждават изследователите. Те се надяват, че своевременното установяване на поражения на мозъка и търсенето на лекарска помощ ще позволят да се намалят рисковете.

За сътресение на мозъка (комоцио) се смята лека черепно-мозъчна травма с краткотрайна (до пет минути) загуба на съзнание. Идвайки на себе си, пострадалият се оплаква от главоболие, главозамайване, липса на концентрация, гадене и повръщане, шум в ушите. Подобрение обикновено настъпва още в първите часове след травмата.

Проучване: защо мозъкът на мъжете остарява по-бързо

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Само по себе си сътресението на мозъка често не е опасно, но без лекарска диагностика то може да се сбърка с по-сериозна травма – мозъчна контузия. Мозъчната контузия има подобни, но по-изразени симптоми – загуба на съзнание до няколко часа, силно главоболие, многократно повръщане. При мозъчна контузия са възможни и счупване на черепа, както и мозъчни кръвоизливи, които да станат смъртоносни.

Един от начините да се оцени доколко е сериозна мозъчната травма е да се проследи работата на зениците. Техният размер се променя в отговор на въздействието на светлината. Този рефлекс може да се наруши при поражения на мозъка – например поради оток.

„Лекарите са измервали реакцията на зениците срещу светлината още от древността – казва неврологът Фредерик Карик от Медицинския колеж на Университета в Централна Флорида. – Но едва наскоро техническите постижения ни позволиха да правим това достатъчно точно.“

Днес за оценка на зеничния рефлекс се използва пупилометър – устройство, което измерва реакцията на зениците на светлината. То подава светлинен сигнал, а след това регистрира свиването на зеницата и отварянето й след това. Карик и колегите му от изследователски центрове в САЩ, Великобритания и Канада разработили приложението Reflex, което хората могат да използват за самодиагностика. Подробно за приложението и неговата ефективност учените са разказали в статия в изданието Life.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Изследователите са анализирали данните от изследванията на повече от 20 000 пациенти на невролози, включително и около 7500 случая на сътресения на мозъка – както със симптоми, така и без. Учените са успели да установят ясна закономерност между реакцията на зениците на светлина и мозъчната травма – дори при липса на други симптоми или ако вече са преминали, зеничният рефлекс неизменно сочел за сътресение.

Събраните данни са залегнали в основата на алгоритъма за приложението, което може да се използва не само от лекари, но и от хора със съмнения за мозъчно сътресение – то записва измененията на диаметъра на зениците след бликването на светлина от камерата и изчислява доколко то съответства на увреждане на мозъка. Проверка на приложението върху пациенти е показала, че то установява сътресението с точност, аналогична на медицинския пупилометър.

Липсата на сън убива мозъка

Авторите на изследването се надяват, че разпространението на подобен инструмент за експресна диагностика ще позволи да се намали броят на усложненията и смъртните случаи след мозъчни травми – при своевременна медицинска намеса рискът от сериозни последствия ще се сведе до минимум.

В противен случай травмите на главата в далечна перспектива могат да доведат до изменения на тъканите в мозъка и да допринесат за развитието на психически и неврологични заболявания.

Сътресенията на мозъка са разпространени сред спортистите и Reflex ще бъде особено полезен за тях, за треньорите и спортните лекари, отбелязват учените. Изследователите отбелязват, че в приложението не се отчитат редица фактори, способни да повлияят на размера и скоростта на разширение и свиване на зеницата – например недиагностицирани заболявания. За да се изясни как едни или други болести, включително хронични, могат да се отразят на работата на зениците, са необходими бъдещи наблюдения.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес