Химици еколози от Австралия са публикували статия, в която призовават сънародниците си да събуват обувките си на входа на дома си. Резултатите от десетилетната работа на специалистите по вредни вещества в домашния прах и градинската почва показват, че ако не събуете обувките си, можете да внесете много вредни вещества и микроорганизми в къщата.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Както пишат учените, някои микроби от обувките са устойчиви на лекарства патогени. А остатъчните химикали от асфалт и тревни площи могат да отделят токсини, които причиняват рак и разрушават ендокринната система.
Освен това с подметките в дома често се внасят тежки метали: арсен, кадмий и олово. Тези замърсители са без мирис и цвят. По този начин няма как да разберете дали на пода във вашия хол има частици олово - опасен невротоксин.
Учените откриха връзка между дневния сън и Алцхаймер
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Също така в 96% от изследваните подметки на обувки е отрита ешерихия коли. Този микроорганизъм може да доведе до тежки храносмилателни разстройства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
„Освен случайни натъртвания на пръстите на краката няма твърде много недостатъци да ходите вкъщи без обувки, особено от гледна точка на хигиената. Ако оставите обувките си на входа, потенциално опасните патогени също ще останат там“, заключават учените.
Впрочем те предупреждават и за прекомерната чистота.
„Остава проблемът „синдром на стерилната къща“. Някои твърдят, че увеличаването на алергиите при децата е свързано с прекалено стерилни условия. В действителност някои замърсявания вероятно са полезни, тъй като изследванията показват, че те помагат за укрепване на имунната система", отбелязват изследователите.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Как мозъкът решава, че може да контролира ситуацията