Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Смартфоните уличават хората в депресия

16 юли 2015, 10:47 часа • 10190 прочитания

Американски учени предложиха депресията да се диагностицира по обективни данни, независими от оценката на човека за собственото му самочувствие.

Става дума за броя минути, които ежедневно отиват за използването на смартфона, и проследяването на географското разположение. Изследване на тази тема е представено в сп. Journal of Medical Internet Research..

В продължение на две седмици учените анализирали местоположението и честотата на използването на смартфона при 28 души (20 жени и 8 мъже на средна възраст 29 години). GPS датчик фиксирал местоположението на участниците в изследването на всеки пет минути. Освен това доброволците попълвали стандартен въпросник за диагностика на депресия (PHQ-9).

Оказало се, че данните от смартфона много по-добре показват депресията, отколкото ежедневните отговори на въпроса в каква кондиция се намират участниците. "В състояние на депресия хората по-рядко излизат от къщи и ограничават местата, където ходят. Не им стигат сили и мотивация, за да излязат на улицата и да направят нещо", обяснява водещият автор на изследването Дейвид Мор (David Mohr), цитиран от Lenta.ru.

Според учените интензивното използване на смартфони сочи по-скоро, че техните притежатели играят на игри или сърфират из интернет, отколкото, че разговарят по телефона.

"Обръщайки се към своите телефони, хората бягат от тревожните мисли, болезнените преживявания и сложните отношения. Такова поведение е характерно за депресията", подчертава Мор.

Авторите на статията твърдят, че информацията от датчиците на смартфоните е достатъчна, за да се установи човек със симптоми на депресия с точност 87%.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес