Два антични фрагмента, изнесени нелегално от Гърция, са репатрирани от швейцарската столица Берн на 23 януари, съобщава Министерството на културата, цитирано от Kathimerini.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Единият фрагмент е с надпис, изсечен в камък, датиращ от края на 3-ти век пр.н.е. до началото на 2-ри век пр.н.е., докато другият е част от мраморна капитална йонийска колона, датиращ от римско време, 1-ви до 2-ри век сл.н.е.
Според гръцкото министерство на културата парчето от каменния надпис с размери само 18 на 16 на 8 см изглежда изброява пет реда имена и произхожда от остров Кос в Додеканезите. Капиталният фрагмент с размери 23 на 23 на 1 см изглежда произхожда от древната Агора или пазара в Коринт на полуостров Пелопонес.
Още: Червило от бронзовата епоха е открито в Иран
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
От министерството казват, че фрагментите са били предадени на археологическата служба на швейцарския кантон Грисонс от швейцарски граждани и по-късно са идентифицирани като гръцки. Фрагментите са репатрирани след двустранно споразумение между Атина и Федералния съвет на Швейцария.
„Репатрирането на двата древни предмета демонстрира ефективността на двустранните споразумения, които Гърция е сключила с много държави в опит да предотврати незаконния трафик на културни антики“, каза Министерството на културата, като се позовава на Конвенцията на ЮНЕСКО от 1970 г. „Забрана и предотвратяване на незаконен внос, износ и прехвърляне на собственост върху културни ценности“.
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Ancient relics repatriated from Switzerland https://t.co/dDelWlyAjF pic.twitter.com/kjYNVgnCUT
— Kathimerini English Edition (@ekathimerini) February 1, 2024
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Кости, открити в дълбока яма, може да променят историята на човечеството в Европа