Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия иска да ваксинира срещу коронавирус още през есента - как ще стане това?

09 юли 2020, 15:05 часа • 6026 прочитания

Препаратите срещу коронавирус в Русия се тестват по съмнителен начин, за да се изпълни амбициозния план на президента на страната Владимир Путин, пише Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Русия не иска да остане встрани от глобалната надпревара за ваксина срещу коронавируса, независимо от това, че тя може да инвестира само малка част от сумите, които се харчат в Пекин, Вашингтон и Европейския съюз. Но в едно отношение Москва наистина изпреварва своите по-богати конкуренти - никъде няма толкова смели прогнози за времето за откриване на ваксина. Още в края на юли препаратът може да се достъпен за широка употреба, заяви министърът на здравеопазването Михаил Мурашко, а други членове на правителството обещаха, че ваксинирането на населението ще започне през септември.

Оптимистичните прогнози се вписват в образ, който руското ръководство се вписват в образа, който руското ръководство рисува в справянето си с пандемията - макар Русия да продължава да заема трето място по брой заразени, а всекидневно се регистрират  над 6 хиляди нови случая, вместо опасения руското ръководство изнася на преде план "положителната динамика", отмени всички ограничения, провежда паради и референдуми, а държавната телевизия възторжено съобщава за разработването на ваксина.

При това не се споменава, че някои лекари и изследователи критикуват прибързаността, с която действа Русия или това, че половината от доброволците, върху които се изпитва ваксината са войници, които не могат да се нарекат доброволци. Фактът, че в разработването на ваксината участва министерството на отбраната не предизвиква недоумение в руското общество, армията се ползва с повече доверие от политическите институции.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Изказването на руски учен, че ваксината ще осигури имунитет за над две години се определят като прекалено смели. Руският институт, който разработва ваксината е подчинен на министерство на здравеопазването и сега привлича влиятелни спонсори. Тяхната финансова помощ е необходима, тъй като държавата е отделила за разработването на ваксина и нейното тестване около 40 млн. евро.

Ако Русия наистина действа толкова бързо, както обещава, това ще бъде триумф за Путин. Още в началото на пандемията Москва използва шанса да се представи в ролята на помощник на страните, които в обикновени времена са по-успешни за нея , но сега са силно пострадали от пандемията - пример за това е изпращането на войници от медико-санитарните служби и хуманитарна помощ в Италия. 

Руският здравен министър твърди, че ваксината ще е доброволна

Почти 20 перспективни ваксини срещу коронавирус има в Русия, съобщи министърът на здравеопазването Михаил Мурашко, съобщи ТАСС.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Той допълни, че всеки жител на Русия ще може да реши самостоятелно дали ще се ваксинира или не срещу коронавирус, ваксинирането ще е доброволно. 

"Като цяло ваксинирането ще бъде само със съгласието на гражданина. Виждаме, че интересът към ваксината е достатъчно голям, защото хората са осъзнали цялата значимост на ваксинирането.", допълни Мурашко.

По думите му специалистите не разполагат с данни за възможност за пълна липса на реакции на имунната система на човека към коронавируса, макар да се смята, че имунният отговор е по-слаб при безсимптомно протичане на инфекцията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес